Týdenní výhled událostí finančního trhu
Pondělí 1. dubnaNový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako čtrnáctý v pořadí ve svém začátku během evropského pondělního rána dne 1.dubna 2019, zhruba v čase 7:46 CET na Forex trhu je doposud v obchodním trendu poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Dolarový index DXY tak udával svůj denní pokles o – 0,15 % bodové hodnoty na stavu 97,14 USD bodů a globální měnový pár EUR/USD tak vykazoval růst směnné hodnoty EUR o + 0,20 % kurzu vůči USD při vzájemné směnné hodnotě ve výši 1,1238 USD za EUR.
Investoři v tomto 14. týdnu roku 2019 očekávají následující události, které mohou ovlivnit obchodní trend vývoje cen na globálním finančním trhu :
Americká zpráva o zaměstnanosti
Americké ministerstvo práce v pátek dne 5.5.2019 zveřejní data o zaměstnanosti mimo zemědělství za březen. Očekává se, že za minulý měsíc v USA přibylo 175 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat nezměněná na 3,8 %. Nejvíce pozornosti ale přitáhnou data o růstu průměrných hodinových příjmů, které by oproti stavu před rokem měly stoupnout o 3,4 %.
Americký maloobchodní prodej
Americké Ministerstvo obchodu již v pondělí 1.4.2019 zveřejní data o maloobchodním prodeji za únor. Podle předpovědí by měl prodej stoupnout o 0,3 %, po lednových 0,2 % a šokujícím prosincovém propadu. Bez započtení automobilového sektoru by prodej měl stoupnout o 0,4 %. Stoupající maloobchodní prodej signalizuje, že se ekonomice daří dobře, zatímco klesající naznačuje, že ekonomika slábne.
Výrobní dotazník ISM
Americký Institute of Supply Management (ISM) v pondělí 1.4.2019 zveřejní data o aktivitě výrobního sektoru za březen. Očekává se hodnota 54,2 bodů, stejná jako minulý měsíc. Cokoliv nad 50,0 značí expanzi, cokoliv pod 50 slábnutí odvětví.
Vyjednávání mezi Čínou a USA
Čínský vicepremiér Lui He tento 14. týden roku 2019 dorazí do Washingtonu, aby se setkal s obchodním zástupcem USA Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem ohledně dalšího kola vyjednávání, která usilují o ukončení obchodní roztržky. USA a Čína uvádějí, že minulý týden v Pekingu dosáhly posunu, který Washington označil za „upřímný a konstruktivní."
Brexit
Britská premiérka Theresa May čelí nové vlně nátlaku od své strany, aby v následujících měsících vyvedla Británii z Evropské unie, i když by to mohlo znamenat Brexit bez dohody. Zákonodárci z řad Konzervativců rozmlouvali May příliš dlouhé odkládání Brexitu poté, co Parlament už potřetí zavrhnul její návrh dohody pro opuštění EU. V pondělí 1.4.2019 budou poslanci hlasovat o alternativním plánu pro Brexit. Zatím nejpopulárnější možnosti počítají s bližšími vazbami na EU, popř. i s druhým referendem. May má čas do 12. dubna 2019, kdy bude muset požádat EU o další prodloužení lhůty, aby se vyhnula Brexitu bez dohody.