Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 1. července

finance výhled FX24

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako dvacátý sedmý v pořadí se ve svém úplném začátku doposud vyvíjí v optimistickém sentimentu investorů po té, co během víkendu americká diplomacie dosáhla značného pokroku při vyjednávání s Čínou a vrcholného úspěchu ve vztazích USA a Severní Koreji. Během summitu zemí G20 se v sobotu 29.6.2019 sešli prezidenti USA a Čína a dohodli zastavení nárůstu výše cel a poplatků za dovoz zboží a předně americká strana odblokovala sankce vůči čínské společnosti Huawei.

V průběhu evropského nedělního rána rána dne 30.6.2019 se pak prezident Donald Trump na hranici Jižní a Severní Koreji krátce potkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem  a na pár minut jako první americký prezident stanul na severokorejském území. Mimo jiné v reakci na tyto skutečnosti pak americký dolar (USD) posílil a aktuálně v průběhu pondělního evropského rána dne 1.7.2019, zhruba v čase 6:42 CET se hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY pohybovala ve výši 96,36 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,24 % bodové hodnoty. Globální měnový pár EUR/USD se tak obchodoval v poklesu EUR o – 0,16 % kurzu vůči USD na stavu vzájemného směnného kurzu ve výši 1,135 USD za EUR.

Investoři mimo jiné očekávají v tomto 27.týdnu roku 2019 následující události, které mohou ovlivnit průběh obchodování a změnit doposud se vyvíjející obchodní trendy :

 

PMI Výrobní index nákupních manažerů v EU a USA - měsíční

Manufacturing PMI odráží aktivitu obchodních manažerů v daných oblastech ve stanoveném měsíci. Index se používá při hodnocení vývoje průmyslového sektoru. Hodnoty nad 50 můžou mít pozitivní vliv na kotace v EUR a USD. Data tohoto indexu budou zveřejněna v pondělí 1.7.2019 již cca v 9:00 CET (EU) a 15:00 CET (USA)

 

Nezaměstnanost v EU - měsíční

Míra nezaměstnanosti ukazuje počet nezaměstnaných osob v procentech populace v produktivním věku. Výpočet se provádí měsíčně. Nezaměstnaní jsou definováni jako osoby ve věku od 15 do 74 let, které nejsou v současné době zaměstnány, i když jsou k dispozici pro práci a aktivně ji hledají. Růst indikátoru může mít negativní vliv na kotace v eurech. Hodnota indexu bude zveřejněna v pondělí 1.7.2019 již cca v 10:00 CET a očekává se jeho mírný pokles ze současných 7,6% na 7,5%.

 

Meeting OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries)

Setkání se uskuteční v pondělí a úterý 1.-2.7.2019 a meeting OPEC je setkání zástupců zemí vyvážejících ropu. OPEC dnes zahrnuje Alžírsko, Angolu, Ekvádor, Indonésii, Írán, Irák, Kuvajt, Libyi, Nigérii, Katar, Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty a Venezuelu. Na úterý 2.7.2019 jsou pozvaní zástupci dalších zemí bohatých na ropu (např. Ruska, Norska, Kanady atd.) jako tzv.non OPEC účastníci tohoto jednání v rakouské Vídni. Tato významná událost může ovlivnit světový trh s ropou, protože se rozhoduje o tom, kolik ropy by mělo být vyprodukováno. Pokud dojde k dalšímu snížení objemu těžby surové ropy,  je předpoklad, že ceny ropy vzrostou. Pokud objem vzroste nebo zůstane nezměněn, ceny na světovém trhu obvykle klesají.

 

Retailové tržby v EU - měsíční

Maloobchodní tržby odráží změnu maloobchodních platů v eurozóně ve sledovaném měsíci ve srovnání s předchozím. Výpočet je upraven o inflaci. Index se často nazývá indikátor spotřebitelských výdajů a umožňuje zhodnocení inflace v eurozóně. Růst indikátoru může mít pozitivní vliv na kotace v eurech. Informace bude zveřejněna ve čtvrtek 4.7.2019 v 10:00 CET a podle odhadů se očekává růst z -0,4% na 0,2%.

 

Devizové rezervy v Číně - měsíční

Devizové rezervy odrážejí celkové množství cizí měny v držení Čínské lidové banky. Zahrnují zahraniční bankovky, bankovní vklady, dluhopisy, státní pokladniční poukázky a jiné vládní cenné papíry, jakož i zvláštní práva čerpání vydaná Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a rezervní pozici v MMF. Množství rezerv může mít pozitivní vliv na jüanové kotace. Informace bude zveřejněna až v neděli 7.7.2019 cca v 7:00 hodin.