Týdenní výhled událostí finančního trhu

Pondělí 6. listopadu

Nový obchodní týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2017 jako 45.-tý v pořadí pokračuje v trendu vzrůstajících cen ropy na světovém komoditním trhu. Aktuálně během skorého evropského rána dne 6.listopadu 2017 se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje na hodnotě 55,75 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,20 % své ceny. Severomořská ropa Brent vykazuje svůj dosavadní denní růst o + 0,32 % ceny a je na stavu své hodnoty ve výši 62,27 USD za barel. Podle analytiků tento růst cen ropy je primárně způsoben tím, že investoři jsou přesvědčení, že na zasedání OPEC ve Vídni v konci letošního listopadu dojde k prodloužení smlouvy těchto zemí ohledně dalšího snížení těžby surové ropy i po konci března 2018.

Z globálního hlediska pak investoři za situace relativně stále posilujícího amerického dolaru (USD), který aktuálně dne 6.11.2017, zhruba v čase 6:12 CET vykazuje dle indexu DXY (US Dollars Currency Index) hodnotu ve výši 94,95 USD bodů s dosavadním mírným růstem o + 0,01 % své hodnoty, očekávají mimo jiné následující události, které mohou ovlivnit trend obchodu a následně změnit směr pohybu cen akcií, komodit a dalších investičních nástrojů finančního trhu, včetně hodnot kurzů jednotlivých měnových párů :

 

Čínská obchodní data

Čína má ve středu 8.11.2017  zveřejnit data o obchodu za říjen. Podle odhadů stoupl čínský obchodní přebytek ze 28,5 miliard USD na 39,5 miliard USD. Podle předpovědí oproti loňskému roku export stoupl o 8,8 % a import o 13,5 %. Kromě toho Čína ve čtvrtek 9.11.2017 zveřejní data o inflaci výrobních a spotřebitelských cen za říjen. Očekává se, že spotřebitelské ceny v Číně minulý měsíc stouply o 1,7 % a výrobní o 6,3 %.

 

Data o spotřebitelské důvěře v USA

Univerzita v Michiganu v pátek 10.11.2017 zveřejní svůj předběžný index spotřebitelské důvěry, který by podle očekávání měl stoupnout na 101,0 bodů, což je nejvyšší hodnota od začátku roku 2004. Prezident USA pan Donald Trump minulý týden jmenoval do pozice předsedy Federálního rezervního systému (FED) Jeromeho Powella. Současná předsedkyně Janet Yellen má odstoupit v únoru. Podle Fed Rate Monitor Tool je pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na prosincové schůzi a to téměř ze 100 procent. V poslední velké vlně zveřejňování výsledků za třetí kvartál zveřejní své příjmy maloobchodní řetězce jako Macy's, Nordstrom, Kohl's a JC Penney. Kromě nich budou výsledky zveřejňovat NVIDIA, Disney, Valeant Pharmaceuticals, Snap a Square.

 

Britská výrobní produkce

Úřad pro národní statistiku má v pátek 10.11.2017 zveřejnit data o britské výrobní produkci za září. Očekává se nárůst o 0,3 % a stejný nárůst i u průmyslové výroby. Bank of England (BoE) minulý týden zvýšila úrokové sazby poprvé za deset let, ale kvůli probíhajícím jednáním o vystoupení Británie z EU má být další zvyšování jen postupné.

 

Schůze Reserve Bank of Australia

Reserve Bank of Australia (RBA) má v úterý  7.11.2017 zveřejnit svoje rozhodnutí o úrokových sazbách a v pátek 10.11.2017 kvartální prohlášení o monetární politice. Většina ekonomů očekává, že banka ponechá sazby nezměněné už po 14. v řadě na rekordně nízké hodnotě 1,5 % a zachová tak svůj neutrální postoj.

 

Schůze Reserve Bank of New Zealand

Reserve Bank of New Zealand má ve středu 8.11.2017 zveřejnit aktualizaci své monetární politiky. Většina analytiků soudí, že banka ponechá úrokové sazby na současném rekordním minimu 1,75 %.