Euro zatím stále okolo kurzu 1,12 USD za EUR

Čtvrtek 25. června

Jednání věřitelů s Řeckem v tomto týdnu probíhají jak se říká již na plné obrátky. Jak se přiblížil tak zvaně poslední možný termín pro dohodu před vyhlášením bankrotu tohoto balkánského státu a následném odchodu Řecka z eurozóny a to 30.červen 2015 vlastní intenzita a četnost jednání se dostala do stádia již každodenních téměř celodenních jednání. Pozitivní výhled a naděje na dohodu neustále dle účastníků jednání prý stále existuje. Dnešní jednání v Brusselu začala již dokonce v 6 hodin ráno středoevropského letního času jako přípravná a v 9.hodin SELČ již probíhají hlavní jednání představitelů Řecka se zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterému mu má řecký stát právě do 30.6.2015 zaplatit splátku předchozích půjček ve výši 1,5 miliardy eur. Vzhledem k tomu, že údajně k dohodě stále může dojít kurz eura vůči americkému dolaru ze strany investorů se těší relativnímu optimismu a v rámci obchodování na FX trhu dne 25.6.2015 zhruba v čase okolo 10:00 CETse jejich vzájemný poměr pohybuje rozpětím kurzu od1,1203 – 1,1209 USD za EUR s trendem obchodu momentálního posilování evropské centrální měny euro.

Závěr minulého týdne nepřinesl zásadní průlom do jednání a dle pozorovatelů přístup řecké strany do zhruba neděle 21.června byl ve skrze nekompromisní s opakovaným tvrzením, že tzv. Athény nemají již kam ustoupit. Po víkendu přišla řecké vláda dle analytiků po dlouhé době se zcela kompromisním řešením a to zavedením a navýšením sazby DPH na 23% spolu s postupným závazkem nenavyšování starobních důchodů po dobu 7 let a prodloužení hranice do důchodu na 67.let. Od úterý se pak jednání dle pozorovatelů a analytiků změnila jak na tzv. houpačce neb strana věřitelů a zejména zástupci MMF tuto vstřícnou ruku odmítly a jednání tak opět uvízlo na mrtvém bodě. Vstřícné postoje ostatních věřitelů jako je Německo a Francie tak rozpoutaly již od středy 24.6.2015 tuto jednací mašinérii, kdy jednání stíhá další jednání. Prozatím však k závaznému závěru se nedospělo, ale podle zpráv pozorovatelů a předběžných odhadů analytiků je velká pravděpodobnost, že k vzájemně okleštěné pro Řecko kompromisní dohodědojde. Podle odborníků na problematiku Řecka a jejího dluhu však tato rámcová dohoda zcela vzniklý problém nevyřeší a jen pouze částečně odvrátí aktuální bankrot Řecka a jeho odchod z eurozóny a potencionální hrozba pádu Řecké ekonomiky v průběhu následujícího období zůstane Evropské unii jako Černý Petr stále.

Česká koruna (CZK) na vývoj této situace reaguje tak, že plně kopíruje jako součást evropského obchodního prostoru pohyb centrální evropské měny euro a to zejména ve vztahu k americkému dolaru. Podle vyhlašovaného kurzu ČNB pod stálou intervencí odkupu zahraniční měny s limitem 27 CZK za EUR se česká koruna pohybuje v kurzu ke dni 24.6.2015 pro EUR=27,205 CZK, pro USD=24,260 CZK a pro GBP=38,212 CZK.