US státní dluhopisy zvýšily své výnosy
Středa 28. červnaVýnosy státních dluhopisů Spojených států amerických (US bonds) během úterního obchodování dne 27.června letošního roku 2023 vzrostly a to na základě toho, jak investoři hodnotí stav ekonomiky USA, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytiky makléřských společností a finanční stratégy dluhopisového trhu. Investoři, obchodníci a další účastníci dluhopisového trhu tak pečlivě sledovali reportovaná ekonomická data a zprávy, které nabízejí nové vodítka ke stavu ekonomiky a relativně již ucelenou potenciální trajektorii dalšího vývoje úrokových sazeb ze strany centrálních bankéřů Federálního rezervního systému.
Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 28.června letošního roku 2023, zhruba v čase 7:04 CET nacházely výnosy amerických státních dluhopisů (US bonds) na vyšších hodnotách než před několika málo týdny a například 30-ti letý US dluhopis se obchodoval na hodnotě svého výnosu ve výši 3,845 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,005 % výnosu. Krátkodobější US dluhopis s tříletou splatností pak dokonce dosáhl výnosu ve výši 5,381 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,04 % svého výnosu. Těchto výnosů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě ve výši 102,60 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,10 % bodové hodnoty dle tohoto indexu a globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světová rezervní měna se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,095 USD za EUR s dosavadním denním růstem USD o + 0,09 % kurzu vůči EUR.
Investoři dluhopisových trhů a zejména pak obchodníci z burzy na Wall Street zkoumali tato klíčová ekonomická data, která signalizovala odolnou ekonomiku Spojených států navzdory obavám z hospodářského cyklu recese. Údaje z května letošního roku 2023 o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby totiž ukázaly překvapivý nárůst za tento reportovaný měsíc, spolu s daty, které uvedly, že prodeje domů a spotřebitelská důvěra byly silnější, než se očekávalo. Pozornost zůstává zaměřena na páteční zprávu o cenovém indexu výdajů na osobní spotřebu, která bude zveřejněna 30.června 2023. „Celkově se americká ekonomika stále potácí, a to Fed zkomplikuje proces dezinflace,“ řekl Ed Moya, hlavní tržní analytik společnosti Oanda a tudíž nikoliv všichni analytici sdílejí až takový optimismus ve vztahu k hodnocení ekonomiky USA, nicméně investorská nálada většinově vypovídá o pozitivním vývoji a potencionálním růstu.
Investoři také očekávají dvě vystoupení předsedy centrální banky Federal Reserve System (FED) pana Jeroma Powella, kdy mnozí účastníci finančních trhů doufají, že tyto poznámky nabídnou vodítka k nadcházejícím pohybům měnové politiky. Právě monetární nebo-li měnová politika centrálních bank do značné míry ovlivňuje směnnou hodnotu dané měny. V případě amerického dolaru (USD) jako hlavní světové komoditní měny je vazba na monetární politiku centrálních bankéřů ve Federálním výboru pro volný trh (FOMC Federal Open Market Committee) centrální banky USA FED velmi důležitá ba přímo klíčová, uvádějí finanční stratégové devizového trhu. Směnná hodnota USD je tak silně ovlivněna výší úrokových sazeb, která právě výhradně stanovuje FOMC FED na svých zasedáních, kdy poslední zasedání FOMC FED, které proběhlo ve dnech 13. a 14.května letošního roku 2023 prozatím úrokové sazby ponechalo na předchozí úrovni a to ve výši úrokového pásma od 5,00 do 5,25 % ročně.