US trhy mají poněkud výraznější volatilitu

Středa 19. března

Na trzích nadále panují poněkud rozjitřelé situace, když investorský sentiment je zaujat víceméně očekávaným výsledkem politické nejistoty spojené s referendem o připojení Krymu k Rusku. Také je k tomu třeba přičíst roli Ruska jako největšího energetického dodavatele do západní Evropy.

Nicméně turbulentní stavy vyústily do záporného týdne, když blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil v týdenní ztrátě -2,4%, širší index SP 500 zaostal během týdne o -2% a odevzdal tak první zisky od začátku t.r. Technologicky laděný index Nasdaq Composite poklesl o -2,1%.
Investoři mohou přistoupit i k takému přístupu, že ekonomický a politický dopad z událostí na Krymu může dokonce převážit nad vahou nadcházejícího konání jednání FOMC FED, které začne ve středu poprvé pod vedením nové šéfky FED Y. Yellen.
Určitý dopad mají předmětné skutečnosti rovněž na ceny komodit, když bez ukrajinského faktoru by se ropa spíše pohybovala blížeji hranici 90 USD než metě 100 USD v důsledku slabších čínských ekonomických dat z minulého týdne. Na konci týdne tak ropa skončila na ceně 98,89 USD za barel (+0,7%), čímž za týden oslabila o -3,6%.
Zvýšený pohyb na trzích se projevuje výraznější volatilitou, což dokládá CBOE Volatility Index (VIX). Ten za minulý týden posílil o 30% na 17,82 USD, což je nejvyšší stav od konce ledna t.r.
Poněkud zhoršený sentiment na trzích se projevuje i na insider selling (aktivita insiders na trzích), když úroveň pesimismu zaznamenala jedno z nejhorších čísel za posledních 25 let.