US trhy v růstovém tónu

Úterý 18. února

Hlavní americké indexy se znovu vydaly severním směrem a zajistily si tak zatím nejlepší výkon za týden od počátku tohoto roku. Zejména v případě technologického indexu Nasdaq Composite byla zaznamenána nejvyšší úroveň od července roku 2000. Investoři ovšem pro tento výsledek museli mírně opominout poněkud překvapivá makrodata, zvláště zajímavý pokles v průmyslové produkci. Na segment zpracovatelského průmyslu a těžařský průmysl mělo vliv i studené počasí v lednu t.r. Naopak spotřebitelský sentiment nezklamal a stejně tak i další reporty hospodářských výsledků. 

Blue chips index Dow Jones Industrial Average se tak pohnul výše o 2,3% za týden, v případě širšího indexu SP 500 to bylo stejné číslo, tedy +2,3% za týden. Již zmiňovaný Nasdaq Composite přidal již sedmý plusový den a za týden to vyšlo na přírůstek o 2,9%.

Nejzásadnější otázkou nyní zůstává, zda US akciový trh je skutečně ve vleku opravdové síly domácí US ekonomiky.
Pokud se zaměříme na současný týden, ten bude zkrácený z důvodu svátku President´s Day. Již takřka 4/5 firem z indexu SP 500 reportovalo svá bilanční čísla a očekávanou skutečností je zda se zvýšené výdělky promítnou třeba do vyšších dividend, které jsou na dobré cestě překonat rekordní výplaty z roku 2013. Oznámení o nárůstu dividendových výplat vydaly např. firmy PepsiCo., Cisco Systems. Celkem to zatím bylo v únoru 28 společností. Tak by mohlo být v roce 2014 vyplaceno dividend za 339 mld. USD v rámci firem z indexu SP 500, zatímco vloni to bylo 312 mld. USD.
V rámci HV za 4.Q vypadá situace tak, že v oblasti zisků se podařilo v průměru překonat očekávání 66% firem z indexu SP 500, ovšem v segmentu příjmů to činilo 64% v rámci průměru z indexu SP 500.
Americká centrální banka FED bude vydávat svoje shrnutí meetingu FOMC FED, kde bylo rozhodnuto o snížení stimulační aktivity QE o dalších 10 mld. USD.