USA cílí na zvedení globální minimální daně
Středa 5. květnaV úterý dne 4.května 2021 vystoupila ministryně financí USA paní Janet Yellenová, známá zejména obchodnímu světu jako bývalá šéfová centrální banky USA FED (Federal Reserve System) za administrativy jak prezidenta Baracka Obami tak i krátce za Donalda Trumpa, s relativně revolučním nápadem ohledně zavedení celosvětové minimální daně pro korporace jako globální konsorcia. Zároveň ve svém vystoupení upozornila na to, že současný FED by měl mírně zvýšit úrokové sazby již letos, aby nedošlo k tzv. přehřátí ekonomiky.
Paní Janet Yellenová mimo jiné ve svíém vystoupení uvedla, že USA jedná s členskými zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj o tomto daňovém tématu. Spolu se zvýšením amerických daní „navrhujeme zvýšit globální minimální daň a odstranit mezery v daních, které americkým společnostem neumožní přesunout výdělky do zahraničí,“ řekla paní Yellen na summitu CEO pro Wall Street Journal. “Jsme velmi aktivně zapojeni do jednání s dalšími zeměmi, abychom ukončili to, co bylo celosvětovým závodem v oblasti daně z příjmů právnických osob, až na dno,” uvedla paní Yellenová a dále doplnila : “Obávám se, že tento celosvětový závod o dno, pokud jde o daně z příjmu právnických osob, připravuje ekonomiky o příjmy, které skutečně potřebují investovat do infrastruktury, vzdělávání, výzkumu a vývoje a dalších věcí, aby podpořily růst a také ovlivnily podnikovou konkurenceschopnost.”
Nejen na základě tohoto vystoupení, které někteří analytici makléřských společností v napojení na ekonomické zpravodaje považují za jistý druh slovní intervence ve vztahu k finančnímu trhu, pak mezinárodní devizový trh v souvislosti se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD) zareagoval momentálním jeho mírným poklesem. Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 5.května 2021, zhruba v čase 7:58 CET směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala v mírném poklesu o – 0,02 % předcházející denní bodové hodnoty na stavu ve výši 91,27 USD bodů. V uváděném dni a čase se tak na Forex trhu globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,201 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,008 % kurzu vůči EUR. Podle analytiků devizového trhu toto velmi drobné posílení USD vůči EUR s největší pravděpodobností v průběhu dnešního obchodního dne přejde do poklesu a mírnější převahu dle odhadů těchto odborníků získá nad americkým dolarem (USD) jednotná evropská měna euro (EUR).
Kromě vyjednávání o daňové úrovni se administrativa rovněž snaží dosáhnout dohody o tom, jak jiné země zdaňují americké firmy. To je vlastně první z toho, co paní Yellenová ve svém vystoupení popsala jako dva „pilíře“ rozhovorů s národy v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. “Druhý pilíř je o globálních minimálních daních a první pilíř je o těchto daních, které dosud jednotlivé země vybírají od amerických firem,” uvedla Janet Yellenová “Podali jsme návrh na rozšíření pokrytí prvního pilíře, aby se nejednalo pouze o americké technologické společnosti, nýbrž aby se jednalo o též nejvýnosnějších provozech velkých korporací bez ohledu na celosvětové odvětví, a doufáme, že se můžeme dohodnout na obou sloupech. “ Dále paní Yellenová uvedla, že administrativa hledá způsoby, jak odradit společnosti od odečítání plateb daní, které platí národům v tzv. daňových rájích. Nakonec paní Yellenová uvedla, že společnosti budou v USA platit vyšší daně, ale uvedla, že příjmy jsou nezbytné, aby pomohly financovat rozsáhlé výdajové programy v agendě státní správy.