USA pravděpodobně uvolní strategické zásoby ropy
Čtvrtek 31. březnaCena ropy na komoditním trhu již od středečního večera dne 30.března letošního roku 2022 zahájila pokles svých hodnot a zhruba až o 6 % své předchozí ceny. Hlavním důvodem tohoto poklesu cen ropy na světovém komoditním trhu je podle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy investičních bank ověřená informace z kruhů blízkých prezidentu USA panu Joe Bidenovi, že v průběhu dnešního čtvrtka dne 31.3.2022 hodlá Bílý dům oznámit rozhodnutí prezidenta Spojených států amerických o uvolnění strategických zásob ropy ve výši až 1 milionů barelů denně a to i po dobu několika měsíců ve snaze snížit rostoucí ceny.
Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 31.března letošního roku 2022, zhruba v čase 7:11 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 101,50 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 5,8616 % ceny. Analytici makléřských společností a finanční stratégové komoditního trhu očekávají již během několika málo hodin pokles ceny ropy WTI pod cenovou hranici 100 USD za barel s predikcí cenového vývoje po oznámení této skutečnosti ohledně pravidelně se opakujícího uvolnění strategických zásob ropy USA, že cena ropy WTI může klesnout až do rozmezí mezi 80 – 90 USD za barel. Celkově pak dosavadní cena ropy WTI představuje celoroční nárůst o + 84,77 % předchozí ceny za posledních 52 týdnů.
Evropský protějšek lehké americké ropy WTI a to severomořská ropa Brent vykazovala během čtvrtečního evropského rána dne 31.3.2022 také cenový pokles jako ropa WTI a ropa Brent se tak v čase 7:22 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v hodnotě ve výši 107,89 USD za barel s dosavadním denním oslabením o – 4,90 % své předchozí ceny. Podle údajů vyplívajících z dat technické analýzy cena severomořské ropy Brent vykázala svůj cenový růst jen od začátku letošního roku 2022 ve výši 39,97 % své ceny a v celkovém ročním porovnání pak stávající cenový růst představuje nárůst o + 83,89 % ceny za posledních 52 týdnů. Tento aktuální pokles cen ropy na komoditním trhu zapříčiněný vysoce pravděpodobným očekávaným krokem ze strany vládní administrativy Joe Bidena ohledně uvolnění strategických zásob ropy s cílem snížit cenu ropy a tím i celkové rostoucí inflační zatížení ekonomiky USA, ale i ostatních zemí světa, má vliv i na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD).
V průběhu evropského čtvrtečního rána se tak směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala ve výši 97,93 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Globální měnový pár EUR/USD se tak dne 31.3.2022, zhruba v čase 7:33 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,116 USD za EUR s dosavadním denním mírným posílením EUR o + 0,01 % kurzu vůči USD. Vysoké ceny ropy nepřiměly k větší produkci, což pro pana Joe Bidena představuje výzvu a prezident USA tak viděl, že jeho popularita klesá, když inflace v únoru letošního roku 2022 dosáhla 40-tiletého maxima a ceny ropy a benzínu vzrostly poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Bidenova administrativa již loňského listopadu roku 2021 oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategické zásoby a to v koordinaci s dalšími zeměmi. A poté, co začala ukrajinská válka, USA a 30 dalších zemí souhlasilo s dodatečným uvolněním 60 milionů barelů ze zásob, přičemž polovina z celkového počtu pocházela z USA. Podle ministerstva energetiky Spojených států, které spravuje tyto strategické zásoby ropy, bylo k 25. březnu toku 2022 v této rezervě drženo více než 568 milionů barelů ropy.