USA ukazují sílu a jsou v očekávání
Úterý 1. listopaduSpojené státy americká prostřednictvím svých ekonomických dat ukazují svoji sílu růstu HDP, který za třetí čtvrtletí letošního roku 2016 stoupl o + 2,9 procenta. Tento údaj vykazuje, že je to nejrychlejší růst HDP v USA za poslední dva roky a zároveň je to znatelný rozdíl oproti předchozímu čtvrtletí, kdy ekonomika vzrostla o zhruba 1 procento. Mimo to v USA očekávají v krátkém sledu událostí středeční zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED konané ve dnech 1. a 2.listopadu 2016, dále pak v pátek 4.11.2016 investoři netrpělivě očekávají data z trhu práce a především USA jsou v očekávání výsledku prezidentských voleb. Tato směsice skoro až výbušného prachu s sebou přináší počínající nervozitu finančního trhu, kdy americký dolar (USD) během pondělního odpoledne 31.října 2016 opět začal posilovat vůči evropské měně euro (EUR)o + 0,24 % v kurzu 1,0957 USD za EUR.
Hnací silou růstu HDP Spojených států amerických bylo zvýšení exportu, a to až o 10%, což má z velké míry na svědomí sója, která v Jižní Americe zaznamenala slabou sklizeň. Celkově pak má tento faktor na svědomí 1/3 podzimního růstu HDP, říká ekonom Ian Shepherdson z Pantheon Macroeconomics. A dodává : „že velká pravděpodobnost, že takto dobře si již ve 4. čtvrtletí sója nepovede.“ Export zaznamenal nárůst spolu se zásobami, jež mají firmy připraveny na prodej. Zrychlení růstu zřejmě donutí FOMC FED zvýšit v prosinci klíčovou sazbu, což by nicméně v krátkodobém horizontu nemělo mít vliv na sazby u hypoték nebo půjček na auta.
Import stoupl o 2,3%, což růst lehce zbrzdilo. Firemní zásoby navýšily na své hodnotě o 12,6 miliard dolarů oproti poklesu 9,5 miliard v předchozím čtvrtletí.Podniky rovněž navýšili investice do stavby nových fabrik nebo kanceláří, a to o 5,4%, opět nejvíce za 2 roky – nicméně investice do vybavení poklesly.Spotřebitelské výdaje tvoří 2/3 ekonomiky a vzrostly mírněji než předchozí čtvrtletí. Vládní výdaje překvapivě narostly o 0,5% a inflace se dostala na úroveň ve výši 1,4 procenta. Spotřebitelské výdaje vzrostly ve 3. čtvrtletí o slušných 2,1%, vývoz se zvýšil o rekordní hodnotu za 3 roky. Růst HDP naopak zpomalil vyšší dovoz, avšak ve 4. čtvrtletí se očekává o něco menší úroveň růstu HDP v USA.
Termín prezidentských voleb stanovený na 8.listopadu 2016 se sice přibližuje, ale tento týden investory finančních trhů budou spíše více zajímat závěry zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED, který by po svém zasedání dne 2.11.2016 ústy šéfové FED (Federal Reserve System) paní Janet Yellen mohl poodhalit svůj záměr ohledně zvýšení úrokových sazeb v USA. Páteční data z trhu práce za říjen 2016 spolu s následnými listopadovými údaji jistě budou jedním z hlavních kritérií pro rozhodování ohledně sazeb na prosincovém zasedání FOMC FED, od kterého se očekává již závazné zvýšení úrokových sazeb. Termín tohoto zasedání je naplánován ve dnech 13.a 14.prosince 2016 ve Washingtonu, DC a dle analytiků vzhledem k tomu, že toto jednání FED je již po termínu prezidentských voleb v USA, tak je vysoce pravděpodobné, že toto zasedání FOMC FED sazby již zvýší.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank výsledek těchto prezidentských voleb v USA spíše napomůže rozvoji odvětví jako jsou inteligentní technologie, odvětví finančního trhu a to zejména pozitivní vývoj cen akcií bankovního sektoru, předně pak farmaceutický průmysl spolu s nárůstem cen akcií obchodních a výrobních společností s orientací na spotřební zboží. Vedle tohoto pak analytici upozorňují na postupný vývoj zvyšování cen ropy na světovém trhu v případě vítěze z řad Demokratů než prudký nárůst cen ropy v případě vítěze z řad Republikánů tak jak o tom hovoří statistiky z minulosti. Každopádně po ukončení prezidentských voleb spolu s očekávanými pozitivními čísly z reportovaných makro dat lze očekávat posilující tendenci amerického dolaru (USD) na světovém devizovém trhu – Forex trhu vůči ostatním světovým měnám.