Už i ropa Brent klesla pod 50 USD za barel
Úterý 4. srpnaZačátek úterního obchodování dne 4.srpna 2015 pokračuje v trendu nízkých cen ropy na světovém trhu a v ranních evropských hodinách zhruba v čase 08:00 CET se cena ropy Brent na FX trhu pohybuje pod psychologickou hranicí 50 USD za barel a nyní se tato severomořská energetická komodita obchoduje na ceně 49,73 USD za barel a lehká americká ropa označovaná jako ropa WTI v rámci aktuálních obchodů dosahuje ceny 45,58 USD za barel. Obě zmiňované komodity ropné produkce nyní vykazují momentální trend obchodu býčího trhu.
Aktuální cenová úroveň zejména u severomořské ropy Brent je v současnosti velmi nepříznivá pro vývoj ekonomiky Ruska. Rubl během pondělního obchodování odepsal dalších -1,6% své původní hodnoty vůči americkému dolaru a celkově během července 2015 analytici zaznamenali pokles o -10,4 % hodnoty předchozího vzájemného kurzu. Ovšem podle sdělení centrální banky Rusky nyní již na repo operacích Ruská federace shromáždila dostatek finančního krytí tak,, aby během 3. a 4. čtvrtletí letošního roku 2015 již k dalšímu výraznějšímu poklesu rublu vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru nedocházelo.
Cena ropy Brent se tento týden přiblížila svému letošnímu ročnímu minimu, kdy její cena v lednu 2015 dosáhla až k hranici 45 USD za barel. Jinak její celosvětové maximální minimum je odborníky na trh s ropou uváděno okolo hranice 42 USD za barel v průběhu ropné krize konce minulého století. Podle analytiků což potvrzují statistické údaje ekonomů je stávající situace na světovém trhu s ropou v trendu nejen poklesu vlastních cen což je patrné, ale především relativně pozitivně neregulovanou produkcí ropy na světovém trhu. Po zhavarování jednání představitelů zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC s americkými břidličnými těžaři se podle odborníků dá zhruba datovat tato cenová válka na trhu s ropou.
Stávající ropná produkce byla v poslední době ještě navýšena o další dodávky především z Blízkovýchodní oblasti a to především ze Saudské Arábie a Iráku, kteří dodávají 1,5-2 miliony barelů denně navíc na světový trh s ropou. Američtí břidliční producenti ropy ovšem také nezůstávají po zadu a i oni v průběhu měsíce července 2015 zvýšili svoji produkci, která nyní dosahuje 9,6 milionu barelů surové ropy denně. A za stávající situace lze již od ledna příštího roku očekávat dodávky Iránské ropy v približném zahajovacím objemu okolo 2 milionů barelů denně s predikcí téměř okamžité možnosti navýšení těchto dodávek iránské ropy na světový trh na dvojnásobek.
Výhled cen ropy na světovém trhu podle odborníků na těžbu a obchod s ropou spolu s analytiky makléřských společností a bankovních domů zůstává ve skrze nezměněn a hovoří se o počátku narovnání trhu až po roce 2017 či v průběhu jeho druhé poloviny. Celkové ozdravení situace ohledně cen na trhu s ropou pokud nedojde ke globálnímu geopolitickému otřesu lze očekávat až v průběhu let 2019 a 2020. Nicméně z obchodního hlediska je pro většinu zainteresovaných investorů stále na komoditním trhu jak ropa WTI tak ropa Brent vysoce výnosným artiklem. Nadále lze očekávat jistou míru volatility v obou směrech cenového rozpětí ikdyž v menším rozkmitu své amplitudy.