V eurozóně vzrostl HDP o + 0,3 procenta
Středa 2. listopaduPodle údajů Evropského statistického úřadu Eurostat v zemích eurozóny pokračuje mírným tempem růst HDP (hrubého domácího produktu) a to aktuálně za třetí čtvrtletí letošního roku 2016 o + 0,3 % v porovnáním s růstem během druhého čtvrtletí letošního roku 2016. Tato oznámená hodnota pak plně splňuje očekávání, která uvádějí celkový roční růst zemí eurozóny o + 1,6 procenta v meziročním srovnání. Nicméně údaje o inflaci zřejmě minou plánované prognózy a plán centrální banky ECB ve vztahu k inflaci, která podporuje míry inflace okolo 2 % p.a. je stále velmi vzdálen. Aktuálně za říjen 2016 bylo dosaženo míry inflace ve výši 0,5 %, což je mírný nárůst oproti údajům ze září 2016, kdy míra inflace vykazovala hodnotu 0,4 procenta. Toto tempo růstu inflace v zemích eurozóny je stále považováno za velmi pomalé i přes veškerá opatření centrální banky ECB.
Očekávaný růst HDP, který by v 19-ti zemích eurozóny v roce 2016 měl dosáhnout úrovně 1,6 % se dle odborníků Eurostatu, ECB a analytiků evropských investičních bank ukazuje jako reálný a dosažitelný. Nicméně stále přetrvávají obavy z následujícího vývoje během příštího roku 2017. Analytici v této věci uvádějí, že po částečném zúžení či ukončení programu ECB známým jako kvantitativní uvolňování (QE) formou odkupu vládních dluhopisů centrální bankou ECB může dojít k poklesu tempa růstu HDP, který by se v roce 2017 mohl vrátit na úroveň 1,4 procenta. Podle IHS Markit, domácí poptávka by měla podpořit růst v eurozóně, ačkoli podnikové investice by mohl být omezeny v důsledku několika politických nejistot v blízké budoucnosti.
Evropský akciový trh během obchodního dne v úterý 1.listopadu 2016 zaznamenal pokles svých předchozích hodnot akciové trhu, vyjádřených prostřednictvím bodové hodnoty jednotlivých akciových indexů. Například německý akciový index DAX během evropského úterního odpoledne v čase po 16.hodině vykázal pokles o – 0,58 % bodů. Londýnský akciový index FTSE 100 vykázal drobný růst o + 0,04 % a pařížský akciový index CAC 40 vykázal pokles o – 0,44 %. Burza cenných papírů Praha PSE (Prague Stock Exchange), prostřednictvím akciového indexu PX rovněž vykázala pokles a to dokonce o – 1,25 % a je na bodovém stavu ve výši 910,23 bodu.
Růst HDP v eurozóně stále dle analytiků zůstává velmi křehkou záležitostí a rozhodně nelze hovořit stabilním dlouhodobém růstu. Faktor růstu HDP v zemích eurozóny a rozšířeně v celé Evropské unii je v mnoha ohledech závislý na geopolitickém vývoji v daném regionu světu. Evropa jako taková nyní čelí značnému náporu uprchlíků ze Severní Afriky a zemí Blízkého východu, což vyvolává silné pnutí mezi jednotlivými zeměmi tohoto členského paktu – Evropské unie. Mimo toto je i z nezanedbatelné části růst HDP zpomalen vlastním vývojem a zejména obavami z připravovaného odchodu Velké Británie z EU po referendu Brexit. Všechny tyto faktory pak v poslední době vedou k oslabování evropských měn vůči americkému dolaru (USD), kdy během 1.11.2016, zhruba v čase 16:30 CET se britská libra (GBP) vůči americkému dolaru obchoduje v kurzu 1,2246 USD za GBP. Měna euro pod vlivem většího zájmu amerických investorů spíše směřující k prezidentským volbám v USA počalo posilovat a v průběhu odpoledne 1.11.2016 se obchoduje v kurzu 1,1043 USD za EUR.