V roce 2022 se bude zvyšovat produkci ropy

Úterý 4. ledna

Oil barel 2 FX24

V letošním roce 2022 podle analytiků obchodu s ropou v rámci komoditního trhu zaznamená silné snahy Spojených států amerických (USA) ovládnout zpět kontrolu nad globálním obchodem s ropou. Zejména se pak tyto prognózy opírají o fakta, kdy Bidenova administrativa hodlá v rámci boje proti inflaci udržet ceny ropy na únosné míře s tím, že za tímto účelem výrazně zvýší svoji produkci těžby surové ropy. Tyto odhady ekonomických zpravodajů v napojení na odborníky trhu pak udávají nárůst k zhruba 900 000 barelů denně, kdy cena ropy v průběhu letošního roku 2022 by se měla pohybovat na hodnotách mezi 65 až 85 USD za barel.

Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 4.ledna 2022, zhruba v čase 7:12 CET se cena lehké americké ropy (WTI – West Texas Intermediate) pohybovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 76,09 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,01 % ceny. Podle predikcí analytiků makléřských společností lze v průběhu dnešního obchodního dne 4.1.2022 a následně v tomto obchodním týdnu předpokládat postupný pokles ceny ropy WTI. Cena lehké americké ropy podle dat technické analýzy zveřejněné ekonomickými zpravodajci v napojení na analytiky investičních bank vykazuje od začátku letošního roku 2022 tj. prakticky za necelé dva obchodní dny svůj nárůst o + 1,15 % své předchozí ceny. V ročním srovnání pak podle těchto dat cena ropy WTI vykazuje nárůst o + 62,87 % své ceny za posledních 52 týdnů. V této souvislosti pak ekonomičtí stratégové sdělují, že pokračující růst cen ropy by ještě více zvýšil již tak velmi vysokou globální inflaci a i silné ekonomiky světa by tak cena ropy hnala do předčasné recese s možností vzniku celosvětové hospodářské krize a to nebývalých rozměrů.

Právě v této souvislosti chtějí USA převzít zpět kontrolu nad trhem s ropou v celosvětovém měřítku a to bez výrazného ohledu na vztahy mezi USA a Saudskou Arábií, která představuje rozhodující vliv na straně kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Pettroleum Exporting Countries) a i s Ruskou federací (RF), která zastřešuje vliv na straně spojenců OPEC označovanou jako OPEC+. Navíc v posledních týdnech jsou vztahy mezi USA a RF silně napjatá a značná část těchto kolizních situací včetně konfliktu na východě Ukrajiny u hranic s Ruskem se právě týká globálních obchodních vztahů ohledně dodávek ropy a plynu spolu s rozdílným názorem na řešení celosvětové energetické krize zejména pak v západní a střední části Evropy. Aktuálně se tak bude v jednáních jak americké tak ruské administrativy po videohovoru ze dne 7.12.2021 prezidentů USA a RF pokračovat a to již 10.ledna letošního roku 2022.

Tato jednání by měla přinést zejména závaznou odpověď na účast Ukrajiny v NATO, kterou RF striktně odmítá a žádá záruky o nerozšiřování paktu zemí NATO na východ směrem k ruským hranicím. Strana USA pak prozatím nezávazně k tomu dodává : „Vyjednávání budou tvrdá, ale „alespoň se vedou  rozhovory, NATO pravděpodobně nemá v úmyslu přijmout Ukrajinu do aliance. Ukrajina se nestane součástí NATO, ale nemůžeme nechat Vladimira Putina, aby nám to diktoval,”, řekl energetický expert Dan Yergin pro zpravodajství CNBC. Evropský energetický trh a zejména země Evropské unie zažívají strmý nárůst cen elektrické energie, plynu a ropy. Aktuálně se tak evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent v průběhu rána dne 4.1.2022, zhruba v čase 7:44 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 79,10 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,15 % své ceny. Podle analytiků makléřských společností lze u ropy Brent předpokládat pokračující růst její ceny.