V USA mají nejnižší inflaci od roku 2021
Pátek 13. lednaZatímco ve většině evropských zemí se lidé potýkají s inflací, která již dosáhla dvouciferných hodnot tak včerejší zveřejněné údaje vykázaly, že ekonomika Spojených států amerických již dosáhla pokračujícího poklesu objemu míry inflace na hodnotu ve výši 6,5 % oproti ještě listopadovým údajům, které udávaly objem výše inflace na hodnotě 7,1 procenta meziročně. USA tak zažily jen krátce během června loňského roku 2022 situaci, kdy se k dvouciferné inflaci jen přiblížily a to ve výši 9,1 procenta. Následující měsíce již vykazovaly pokles inflace až na současný stav, který je tak nejnižší inflací od října roku 2021.
Na tyto skutečnosti zareagovaly i finanční trhy a zejména pak trh s akciemi a dluhopisové trhy, kde hlavní americké akciové indexy již od začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku jako druhý v pořadí převážně uzavřely své obchodní dny v nárůstu svých bodových hodnot. Například akciový index NASDAQ, kde se obchodují převážně akcie technologických společností včerejší obchodní den 12.1.2023 uzavřel s bodovým růstem o + 0,64 % bodové hodnoty. Rovněž tak se prozatím daří i trhu s americkými vládními dluhopisy, kdy veškerá tako investiční aktiva vykazují nárůst svých výnosů a například US bond jak 30-ti letý tak 10-ti letý v průběhu evropského pátečního rána dne 13.1.2023, zhruba v čase 7:06 CET se obchodovali s nárůsty svých denních výnosů o + 0,022 procenta. V návaznosti na americkou ekonomiku po odchodu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie reagovaly svým nárůstem i britské státní dluhopisy, kdy výše 10-ti letého UK Bondu dosáhla již výnosu ve výši 3,343 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,008 % výnosu z držení tohoto dluhopisu.
Aktuálně tak v průběhu pátečního evropského rána dne 13.ledna letošního roku 2023 poklesla směnná hodnota amerického dolaru (USD) a to dle analytiků makléřských společností a finančních stratégů v návaznosti na predikce vývoje zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federal Reserve System (FED). Jedná se o to, že stávající pokles míry inflace je pro členy Federálního výboru pro volný trh FOMC (Fedral Open Market Committee), kteří jako jediní mají oprávnění měnit výši úrokových sazeb ve Spojených státech tak pro další razantní zvyšování nemají důvod. Tito odborníci tak odhadují, že pokud k dalšímu zvýšení bankovních sazeb dojde, tak však již jen o 25 bazických bodů nebo-li o 0,25 % ročně. Za této situace se směnná hodnota USD dne 13-1.2023, zhruba v čase 7:59 CET pohybovala dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě ve výši 102,22 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,084 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,037 % kurzu vůči USD.
Americký dolar (USD) se již ve čtvrtek 12.1.2023 po zveřejnění údajů o stavu míry inflace v USA propadl na téměř devítiměsíční minimum vůči jednotné evropské měně euru (EUR) a to poté, co údaje ukázaly, že inflace v USA klesá, což vedlo k predikcím analytiků a následně k tak zvaným obchodním sázkám a spekulacím na to, že Federální rezervní systém (FOMC FED) bude s budoucím zvyšováním sazeb méně agresivní. Zejména k poklesu směnné hodnoty amerického dolaru (USD) došlo, když japonský jen (JPY) prudce vzrostl a dosáhl více než šestiměsíčního maxima vůči USD a to na základě zprávy, že Bank of Japan (BoJ) může podniknout další kroky k řešení vedlejších účinků měnového uvolňování. Cenové tlaky ustupují, protože nejrychlejší cyklus zpřísňování měnové politiky americké centrální banky od 80. let tlumí poptávku a úzká místa v dodavatelských řetězcích se uvolňují.“Tři měsíce relativně nižších čísel o jádrové inflaci začínají tvořit takový trend, který by mohl FED již 1.2.2023 podnítit k dalšímu zpomalení tempa zpřísňování,” řekl Sal Guatieri, hlavní ekonom BMO Capital Markets.