V USA se stále potýkají s inflací a růstem některých cen
Středa 13. březnaZveřejněná aktuální data spotřebitelského indexu CPI (Consumer Price Index), která byla reportována včera dne 12.března letošního roku 2024 ukázala meziměsíční nárůst o 0,1 procenta, místo očekávaného postupného poklesu pod hranici tří procent. Současná hodnota objemu míry inflace v USA tak v pravidelném reportingu totiž vykázala svoji výši na hodnotě 3,2 % meziročně. Tento údaj tak podnítil investorský sentiment ohledně toho, že toto je opět pádný argument centrálních bankéřů z FEDu, aby se snižováním úrokových sazeb nespěchali. Reakce devizového trhu přišla vzápětí a hodnota USD posílila.
V průběhu evropského úterního odpoledne a večera dne 12.března 2024 se tak směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY vyšplhala lehce nad bodový stav 103 USD bodů a současně tak poklesla i směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD). Ovšem aktuálně v průběhu evropského středečního dopoledne dne 13.března letošního roku 2024, tak zvaně den po té a to zhruba v čase 9:25 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 102,92 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,093 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,046 % kurzu vůči USD.
Index spotřebitelských cen (CPI-Consumer Price Index) nebo-li inflační měřítko, které sleduje změny cen spotřebního zboží a služeb v čase tak podle posledních údajů tohoto indexu vzrostl o +3,2 % meziročně a oproti měsíci předchozího roku 2023 pak vzrostl dokonce o +0,4 % tj. v případě porovnávání únoru roku 2023 se současným stavem v únoru letošního roku 2024, uvádějí ekonomičtí zpravodajové podle měsíčních údajů zveřejněných Bureau of Labor Statistics. Podle těchto dat tak celkově inflace v USA klesla ze svého nejžhavějšího bodu v roce 2022, ale je stále teplá, vezmeme-li v úvahu 2% inflační cíl Federálního rezervního systému (FED-Federal Reserve System). I když se optimismus Američanů ohledně ekonomiky zlepšil, mnozí stále tvrdí, že zvýšení cen způsobilo finanční potíže celé řadě obyvatel USA a některé studie dokonce uvádějí, že až 20 % amerických rodin se pohybuje na hranici chudoby.
Podle Marka Hamricka, hlavního ekonomického analytika společnosti Bankrate, byl únorový měsíční nárůst způsoben především nárůstem benzínu a cen za bydlení. Ceny potravin celkově za celý měsíc stagnovaly až na extrémní, avšak drobné výjimky, kdy například džusy, ovocné šťávy a ovocné nápoje zdražily v celkovém průměru o + 27,2 procenta meziročně. Druhou nejvyšší položkou nárůstu cen a rovněž v dvouciferné hodnotě bylo pojištění motorových vozidel, které meziročně vzrostlo o + 20,6 %. I když došlo k pokroku, který snížil meziroční celkovou a jádrovou inflaci, v blízké budoucnosti by mohlo dojít k určitému zastavení tohoto pokroku , řekl David Doyle, šéf ekonomiky v Macquarie, a poukázal na skoky cen plynu pro domácnosti. “V bitvě o inflaci je více prostoru pro boj,” řekl tento ekonom pan Doyle. Na základě těchto skutečností je tak velmi pravděpodobné, že členové FOMC FED budou velmi opatrní se snižováním úrokových sazeb v USA a jejich postupné snižování bude tak v delším časovém úseku než se původně předpokládalo. Na druhou stranu tak lze předpokládat o to delší časový úsek relativně silnější směnné hodnoty amerického dolaru (USD), uvádějí analytici.