Válka Ruska a Ukrajiny skokově zvýšila ceny ropy a zlata
Čtvrtek 24. únoraPrezident Ruské federace pan Vladimír Putin během evropské noci ze středy na čtvrtek 24.února letošního roku 2022 nařídil ruským ozbrojeným silám provést cílený útok na Ukrajinu, kdy hlavním cílem se prozatím staly velká města a to včetně hlavního města Ukrajiny Kyjeva. Finanční trhy v reakci bezprostředně po televizním vystoupení prezidenta Putina, kdy tuto skutečnost oznámil světu s varovnou výzvou, že pokud se některá z třetích stran zapojí do konfliktu jsou již připravena odvetná opatření, zaznamenal prudký nárůst svých cen komoditní trh a zejména pak skokově vzrostla cena ropy, investičního zlata a posílila směnná hodnota USD.
Aktuálně se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala během evropského čtvrtečního rána dne 24.2.2022, zhruba v čase 6:40 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) ve výši 96,35 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,48 % ceny. Evropský protějšek této ropy WTI a to severomořská ropa Brent po začátku této vojenské operace na Ukrajině ze strany Ruské federace již překročila svoji cenovou hranici nad 100 USD za barel a v uváděném dni a čase se ropa Brent na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala na hodnotě ve výši 101,74 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 5,06 % své ceny. Podle analytiků makléřských společností tak roční nárůst ceny Brent již dosáhl zvýšení o + 66,91 % své ceny za posledních 52 týdnů. Vývoj cen ropy tak dle finančních stratégů komoditního trhu bude nadále stoupat a to se vzrůstající válečnou hrozbou rozšíření válečného konfliktu na Ukrajině i na další okolní státy Ruska a zejména pak v nedaleké budoucnosti vůči tak zvaným Pobaltským republikám jako jsou Estonso, Lotyšsko a Litva, což by v konečném důsledku již znamenalo otevřený válečný konflikt RF a NATO.
V této souvislosti pak tito analytici makléřských společností a finanční stratégové uvádějí, že již během tohoto 8.týdne roku 2022 bude překonána i cenová hranice 100 USD za barel u ceny ropy WTI s výhledem možného růstu cen ropy během několika málo týdnů dosáhnou svého cenového rozmezí mezi 120 – 150 USD za barel. V rámci současného obchodování na komoditních trzích vyjma cen ropy zaznamenali investoři výrazný nárůst cen investičního zlata, kdy dne 24.2.2022, zhruba v čase 6:52 CET se cena zlata na komoditním trhu pohybovala na hodnotě ve výši 1,944,10 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 1,78 % své ceny. Kdy meziroční zhodnocení jako růst ceny zlata již dosáhl na objem ve výši 7,52 % za posledních 52 týdnů z čehož objem růstu ve výši 6,1 % ceny je jen od začátku letošního roku 2022. Ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy inv edičních bank pak k otázce vývoje ceny zlata predikují, že pokud válečný konflikt na Ukrajině potrvá déle a nepůjde pouze o tak zvanou bleskovou invazivní válku tak cena zlata během několika málo týdnů překoná svoji cenovou hranici nad 2.000 USD za trojskou unci.
Tato započatá prozatím jen rusko-ukrajinská válka pochopitelně vzbudila ohlas mezinárodního společenství a hrozba udržení míru v Evropě je tímto silně otřesena, uvádějí téměř všichni představitelé zemí Evropské Unie a rovněž tak USA a zejména pak americký prezident Biden spolu s britským premiérem Johnsonem. Na základě tohoto kroku RF, které uvádí, žes e jedná pouze o zvláštní vojenskou operaci s cílem demilitarizovat ozbrojené síly Ukrajiny, které ohrožují RF s potencionálním výhledem toho, že Ukrajina zapojí do svého vojenského arzenálu i jaderné zbraně. Nicméně toto ospravedlní a vysvětlení ze strany Ruska vůbec u pro západně orientovaného světového společenství nic nemění na skutečnosti, že tento útok je vnímán jako agresivní invaze RF vůči suverénnímu státu Evropy. Nyní ekonomičtí analytici správně předpokládají, že dojde k prohloubení již zavedených sankcí EU a USA vůči RF a to s největší pravděpodobností ve formě zam,ezení přístupu RF do celosvětového bankovního systému SWIFT a další omezení vstupu na mezinárodní finanční trhy v tak zvané dolarové a eurové zóně.
Další reakcí vyjma komoditních trhů a zejména pak skokový růst cen ropy a zlata byla během čtvrtečního evropského rána dne 24.2.2022 reakce mezinárodního devizového trhu ve vztahu k americkému dolaru (USD), kdy tato domácí měna USA a hlavní celosvětová komoditní měna se stala jakým si bezpečným přístavem pro investory a obchodníky, čímž pádem výrazně posílila její směnná hodnota, která tak dne 24.2.2022, zhruba v čase 7:09 dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s dalšími šesti světovými hlavními měnami, dosáhla na bodový stav ve výši 96,58 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,40 % své bodové hodnoty. Nicméně analytici uvádějí, že v průběhu tohoto obchodního dne a v závěru tohoto 8.týdne roku 2022 tento vysoký nárůst pravděpodobně oslabí a tempo růstu směnné hodnoty USD se zpomalí. Za této situace se pak v uváděném dni a čase globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1244 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,58 % kurzu vůči USD.