Virtuální měna Bitcoin jako skokan roku

Čtvrtek 30. listopadu

Kryptoměna Bitcoin (BTC) ve středu 29.listopadu 2017 opět předvedla svou vysokou míru volatility, když se pár hodin po prvním překonání hranice 11 000 USD za BTC následně v rychlém sledu propadla pod 9 500 USD za BTC. Podle CoinDesk klesla nejrozšířenější digitální měna o - 4,1 % na 9 428,54 USD za BTC. Během dne Bitcoin dosáhl až na kurz ve výši 11 377,33 USD za BTC.. Aktuálně během čtvrtečního evropského rána dne 30.listopadu letošního roku 2017 se tato virtuální měna Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) na trhu kryptoměn GDAX zhruba v čase 7:13 CET obchodovala v kurzu na těsné hranici 9,000 USD za BTC a to ve výši 9,000,01 USD za BTC.

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

K nárůstu této kryptoměny Bitcoin (BTC) došlo jen pár dní poté, co překonal i hranici 10 000 dolarů, což se stalo v průběhu úterý 28.11.2017 a  je to  oproti začátku roku nárůst o zhruba více jak + 1 000 procent hodnoty BTC vůči USD.  Na začátku roku 2017 byl jeden Bitcoin za méně než za 1 000 amerických dolarů. K propadu došlo, když byla CoinBase, jedna z největších burz kryptoměn přetížena a došlo ke zpomalení vyřizování transakcí. Pro mnoho pozorovatelů není Bitcoin kvůli své vysoké volatilitě ničím jiným než bublinou. "Neexistují žádné skutečné podklady ani technické vysvětlení hodnoty, jediné vysvětlení je, že se jedná o masivní spekulativní bublinu. Je velmi těžké odhadnout, kdy dospěje k vrcholu, ale podobné fenomény nikdy nevydrží," řekl Neil Wilson, senior market analytik v ETX Capital.

 

Před středečním zpomalením někteří analytikové předpovídali, že setrvačnost vynese bitcoin ještě výš. Po něm poznamenali, že se rozhodně nejedná o nejhorší masový prodej, který měna v tomto roce zažila."Když vezmeme v potaz obrovskou poptávku, tak má Bitcoin potenciál na konci příštího roku, jestli ne v jeho polovině, dosáhnout 14 000 USD. Zní to směšně? Ani zas tak ne, když se na to podíváme v relativních číslech," řekl Naeem Aslam, vrchní tržní analytik ve Think Markets."Z 10 000, kde jsme zhruba teď, to je na 14 000 USD nárůst o 40 %. Bitcoin přitom ukázal, že je schopen stoupnout o více než 50 % za jeden měsíc," dodal Aslam.

 

Virtuální měny obecně se těší velmi velké popularitě a to paradoxně nejen mezi mladou generací, ale i tak zvaně mezi ostřílenými investory vyššího věku si zejména krytoměna Bitcoin (BTC) našla své nezastupitelné místo. Vysoká míra volatility této měny BTC je sice vysokým rizikovým faktorem, avšak poskytuje značně vysokou míru možného rychlého profitu, který se stává adrenalinem pro investory do kryptoměn a zejména do virtuální měny Bitcoin. Tyto virtuální měny jako kryptoměny obecně dle informací od ekonomických zpravodajů začínají nacházet svoji oblibu i u centrálních bank a to v podobě zatím teoretických úvah o zavedení vlastních kryptoměn. V této souvislosti o potencionálně možném zavedení vlastních kryptoměn uvažují dokonce i centrální banky silných světových ekonomik a to včetně USA, Německa a Ruska.