Virtuální měna Bitcoin údajně silně vzroste
Pátek 15. listopaduStále spoustu rozruchu se tvoří ohledně krypto měn a to i s ohledem na nedávno rozsáhle zveřejněný projekt společnosti Facebook Inc. zavést vlastní digititální měnu Libra. Tento projekt zatím narazil na silné nepochopení centrálních bankéřů, což je i z části pochopitelné, ale i na odpor obchodních partnerů jako jsou společnost Visa Inc, či PayPal Inc.a další, Nicméně vlastní osud ohledně Libry od Facebooku prověří až další časový vývoj. Mezitím ovšem na trhu s krypto měnami došlo k ochladnutí zájmu investorů nebo jen taktickému vyčkávání a směnná hodnota těchto měn a to zejména včetně virtuální měny Bitcoin (BTC) zaznamenala pokles.
Virtuální měna Bitcoin (BTC) v posledních několika týdnech zaznamenala již opakovaný pokles své směnné hodnoty vůči americkému dolaru (USD) pod kurzovní hranici ve výši 10.000 USD za BTC s tím, že původně bylo analytiky makléřských společností odhadováno, že tato kurzovní hranice na hodnotě 10.000 USD za BTC má mít velmi silnou podporu jako stabilní téměř neprolomitelný kurz. Nicméně vlivem okolností, které jsou dávány do souvislosti s prozatím neúspěšným projektem Libra společnosti Facebook Inc. oslabil kurz BTC vůči USD a ostatním měnám a to právě díky relativně negativnímu ohlasu, který projekt Libra u odborné veřejnosti vyvolal. Aktuálně v průběhu pátečního evropského dopoledne 15.11.2019, zhruba v čase 10:06 CET se na trhu digitálních měn Coinbase ochodoval 1 BTC vůči USD v kurzu na hodnotě ve výši 8,718,04 USD za BTC s dosavadním denním posílením o + 1,13 % kurzu.
Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.
Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nazisková organizace Apache Software Foundation.
Podle finančních stratégů a analytiků makléřských společností stále trh s kryptoměnami a zejména s Bitcoinem (BTC) představuje jednu z nejatraktivnějších investičních příležitostí pro neskutečně rychlou tvorbu zisku, ale rovněž tak i ztráty při současném stavu na globálním finančním trhu. Vzhledem k tomu, že trh kryptoměn včetně BTC není nikým regulován resp.žádnou oficiální finanční autoritou v podobě centrální banky či komise je zde značný prostor pro skutečnou volnou cenotvorbu na základě aktuální poptávky a nabídky což láká stále čím dál tím více investorů. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na umírněné, avšak nikoliv skeptické analytiky finančního trhu lze předpokládat, že až dostatečný časový horizont prověří vlastní vývoj a budoucnost BTC a ostatních kryptoměn. Vlastní výhled vývoje ceny BTC ve velmi krátkodobém časovém horizontu, podle odborníků na trh krypto měn čeká vlna dalšího silnějšího růstu cen a to zejména Bitcoinu (BTC). Tito odborníci tak odhadují na přelomu letošního a příštího roku 2020 potenciálně možný růst krypto měny Bitcoin (BTC) až o 42 % stávající ceny.