Virtuální měna Bitcoin ve značném pohybu

Středa 22. listopadu

Obchodování s kryptoměnou Bitcoin (BTC) v posledních dnech přineslo obchodníkům s touto virtuální měnou značné rozčarování a mají díky tomu možnost pomyslně řečeno začít jízdu jak na horské dráze. Volatilita této měny byla vždy vysoká, avšak změna jejího kurzu během úterý 21.listopadu se projevila jako značná. Bitcoin z neděle na pondělí 20.11.2017 překonal hranici vzájemného kurzu k americkému dolaru (USD) na částce více jak 8.000 USD za BTC a dosáhl až na kurz 8.299 USD za BTC. Následně v průběhu úterý 21.11.2017 zaznamenala tato virtuální měna pokles pod tuto hranici až k hodnotě 7.783 USD za BTC v důsledku obav investorů po té co společnost Tether Treasury oznámila kyber loupež virtuálních mincí. Aktuálně však již hodnota BTC během evropského rána dne 22.11.2017, zhruba v čase 8:15 CET stoupla opět nad hranici 8.000 USD za BTC a vykazuje na GDAX svoji hodnotu ve výši 8,230 USD za BTC s dosavadním denním růstem o + 1,49 % kurzu.

Zvýšený zájem investorů, kteří jsou ochotni podstoupit značné riziko  způsobené značnou volatilitou této virtuální měny Bitcoin (BTC) je  zejména pokračující očekávání, že začne být uznáván Bitcoin institucemi po celém světě, což překonalo hlasy kritiků, kteří v této kryptoměně vidí pouze bublinu. Dle CoinDesk.com jeden bitcoin dosahuje denního zisku 2,8%. Od konce minulého roku je tato virtuální měna Bitcoin (BTC) zhruba o 700% výše. Kryptoměna BTC minulý týden skončila se 17% nárůstem, čímž se vymanila ze čtyřdenního poklesu dříve tento měsíc. Okolo 12. listopadu se krátce obchodovala za 6 000 USD díky zavrhnutí upgradu známého jako Segwit2X. Tato technologie by pravděpodobně měla za následek zdvojnásobení kapacity sítě, na které je bitcoin postaven. Počet měny v objemu má dosáhnout do konce roku 2140 objemu 21 milionů kusů bitcoinů.

 

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Intenzivní obchodování s bitcoinem a ostatními digitálními měnami dalo vzniknout obavám z potencionální bubliny. Držitel Nobelovy ceny, ekonom Robert Schiller, který napsal knihu “Irrational Exuberance”, známou knihu o tržních mániích, řekl v září, že bitcoin je tím nejlepším příkladem tržní bubliny. Ředitel J.P. Morgan Chase & Co. Jamie Dimon sdílí stejný názor a bitcoin označuje jako “podvod”. Avšak analytici makléřských společností a finnanční experti na kryptoměny připisují poslední vzrůst bitcoinu zčásti nadšení institucionárních investorů, včetně oznámení o založení bitcoin futures firmou CME Group Inc. Dle informací na svém webu tato  skupina CME Group Inc. plánuje spustit kontrakt již v závěru čtvrtého čtvrtletí letošního roku 2017.