Virtuální měnu Bitcoin údajně čeká velký kolaps

Středa 15. února

BTC a USD FX24

Zatímco bitcoinový býci tvrdě bojují o udržení novoroční rally v chodu pro virtuální měnu Bitcoin (BTC), tak odborník ekonomických zpravodajů agentury Bloomberg bije na poplach. Tak zvaně varovné signály nepocházejí od nikoho jiného než od pana Mikea McGlonea – „muže za přístrojovou deskou“. Učenec známý v posledních letech mainstreamingem bitcoinu ve finančních médiích. Pan McGlone je bývalý vedoucí výzkumu a strategie v ETF Securities a stal se hlavním makrostratégem Bloombergu. Prozatím byl rok 2023 svědkem nástupu senzačního oživení BTC z předchozího propadu v konci roku 2022.

Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 15.února letošního roku 2023, zhruba v čase 7:09 CET se virtuální měna Bitcoin (BTC) obchodovala na trhu digitálních měn Coinbase na směnné hodnotě vůči americkému dolaru (USD) ve výši 22.149,75 USD za BTC s dosavadním denním oslabením BTC o – 0,52 % kurzu vůči USD. Nicméně, zatímco býci se zde snaží konsolidovat zisky tak věci nevypadají dobře. Struktura grafu vstupuje do obávaného vzoru hlavy a ramen, říká odborník agentury Bloomberg. Tak zvaná McGloneova analýza naznačuje, že tato cenová akce je způsobena pokračujícím tlakem protivětru z americké centrální banky Federal Reserve Systém (FED). "Očekávání rostoucích sazeb, jak naznačily Federal Futures Funds způsobily, že trhy jsou nižší než loni." "Nebojujte proti Fedu," dodal pan Mikea McGlonea.  Podle ostatních analytiků v současnosti tak kryptoměna Bitcoin upadla částečně v tak zvanou nemilost a to po té, co ztratila jasnou podporu své cenové hranice 22.000 USD za BTC a nyní klouže jen okolo této hranice.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním