Virtuální měny přitahují další investory
Středa 15. červenceTradiční globální finanční trhy v posledních týdnech procházejí další etapou, která ukáže míru odolnosti investorů proti obavám z nadměrných ztrát, ale i zároveň možnosti značného zisku. Klasickou ukázkou tohoto principu je pak i před koronakrizí a nyní o to více, obchodní prostředí trhu s virtuálními měnami a zejména pak s kryptoměnou Bitcoin (BTC). Podle vyjádření analytiků tak virtuální měny představují dlouhodobý zisk ovšem za cenu značné krátkodobé nejistoty, a právě toto je jeden z hlavních důvodů, který přitahuje rychle zisku chtivé investory neboť obchodní potenciál je na tomto trhu velmi značný.
Aktuálně během středečního evropského rána dne 15.července 2020, zhruba v čase 7:36 CET se nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) na trhu digitálních měn Coinbase obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 9.239,46 USD za BTC což představuje dosavadní denní pokles BTC o – 0,3164 % kurzu vůči USD. Analytici tento krátkodobý pokles přičítají momentálnímu výběru zisku investorů, kterého dosáhli v předcházejícím období. V porovnání s tradičním finančním trhem a zejména pak v porovnání s obchodováním se zlatem na komoditním trhu mnozí analytici makléřských společností uvádějí, že s ohledem na růst ceny zlata v posledních měsících lze očekávat i růst směnného kurzu BTC a to v rozmezí od 17.000 do 30.000 USD za BTC v střednědobém až dlouhodobém investičním horizontu.
Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.
Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.