Volný pád cen ropy
Pondělí 1. prosinceNový obchodní týden jako 49.kalendářní v tomto roce začal ve znamení pokračování volného pádu cen ropy na celosvětovém komoditním trhu s touto energetickou surovinou jako přímá reakce na zasedání zemí vyvážející ropu OPEC v závěru minulého týdne ve Vídni. Již v pátek obchodování s lehkou americkou ropou WTI uzavřelo na hodnotě 66,15 USD za barel a nyní aktuálně v čase 13:42 CET dne 1.12.2014 v pokračujícím medvědím trendu se ropa WTI obchoduje v ceně 65,56 USD za barel a ropa Brent 69,75 USD za barel na hlavním US trhu přičemž na trhu v Singapuru se v ranních evropských hodinách ropa WTI obchodovala dokonce jen v ceně 64,42 USD za barel a ropa Brent dosahovala průběžných hodnot v ceně 67,82 USD za barel.
Tato vzniklá situace dle jednotlivých komentářů jak energetických odborníků tak vlastních finančních a obchodních kruhů USA je považována za neschopnost a zároveň neochotu ze strany OPEC se dohodnout a dojít k vzájemně přijatelnému kompromisu. Dle vyjádření iránského ministra ropného průmyslu na druhé straně se pak hovoří o tom, že ponechají globální nadbytek produkce a stávající ceny ani tak nejsou zárukou poklesu břidličné produkce USA.
Podle nejnovějších sdělení jen 4% břidličných vrtů USA potřebuje pro své kalkulační srovnání cenu ropy WTI na hodnotě 80 USD za barel. Drtivá většina těchto vrtů počítá s rentabilitou těžby dokonce až v porovnání s cenou ropy WTI v hodnotě 42 USD za barel. Tudíž ropný boom ropné soběstačnosti Spojených států nastartovaný již v době ropné krize v roce 1973, kdy každý následující americký prezident sliboval zajistit energetickou nezávislost USA se blíží téměř k úspěšnému splnění za vlády prezidenta USA pana Obami.
OPEC, který dodává zhruba 40% veškeré světové produkce ropy čerpá nyní denně zhruba 30,5 mil. Barelů což je o 424 tisíc barelů méně než v říjnu letošního roku. Pod tímto tlakem stále snižující ceny se pak již hovoří o tom, že USA jsou na nejlepší cestě překonat Saudskou Arábii a zároveň se zde vytváří pozice pro nový trh, který již OPEC nebude brát za dominantního hráče na světovém trhu s ropou. Oproti tomu vyjádření Ruska, že nevidí nic mimořádného na snížení cen ropy na světových trzích tento předpoklad nepřímo potvrzuje.
Z investorského hlediska tudíž lze počítat s nízkou cenu ropy v delším investičním horizontu než se předpokládalo a ona cenová válka tradičních vývozců produkce ropy s novými zejména břidličnými formami těžby energetických surovin není záležitostí denních či týdenních kontraktů nýbrž s největší pravděpodobností kontraktů dotčených několika měsíčním vývojem.