Výhled obchodování na Forex trhu
Pondělí 11. srpnaZačátek týdne dle svých možností měnový pár EUR/USD započal ve slibném výhledu na hodnotě 1,3414 USD za Euro avšak v průběhu evropského dopoledne se hodnota opět vrátila pod hodnotu 1,34 a aktuálně okolo 10 hodiny SEC již byla 1,3394 USD za Euro s udanou klesající tendencí. Závěr obchodování minulého týdne tak v posledních 5-ti obchodních dnech pro Euro byla dle stávající situace ještě stále relativně silná pozice. V současnosti se plně projevuje silná pozice amerického dolaru vůči kterému oslabila většina světových měn zejména tradiční japonský jen na hodnotu pondělního dopoledne dne 11,8,2014 a to 102,10 USD/JPY .
Aktuálně z předních světových měn, která je schopna tomuto tlaku odolat je britská libra s hodnotou 1,6792 USD za libru s tendencí vzrůstajícího trendu k dosažení hranice 1,68 USD za GBP, kdy tato měna ještě v červenci letošního roku se pohybovala na hodnotách 1,71 USD za britskou libru. Výhled takto vysokých hodnot pro nejbližší období analytici nepředpokládají avšak relativní nezávislost ve spojitosti s Eurem tyto hodnoty předurčují.
Zahájení leteckých úderů armádou USA formou náletů na pozice islámských radikálů v Iráku do jisté míry potvrdily možnou stabilitu dodávek ropy z této světové těžařské destinace a její hodnota na začátku druhého srpnového týdne tak dosahuje hodnot u WTI 97,91/barel avšak s udaným směrem možného dalšího nárůstu vzhledem k obavám zajištění bezpečné dopravy. Brent pak udává hodnoty 104.95 USD/barel s klesající tendencí, která je způsobena stavem celosvětových zásob ropy.
Stávající obchodování s komoditou plynu zaznamenalo v minulém týdnu zhruba 1% nárůst své ceny a v střednědobém průměru od začátku léta letošního roku připsala tato komodita téměř 7% navýšení své původní ceny oproti hodnotám cen z května 2014 až k dnešní ceně 4,006 USD se stále vrůstající tendencí. Nicméně analytici nepředpokládají návrat cen plynu na červnovou úroveň , která atakovala hodnoty 4,874 USD. Avšak vzhledem k stále napjaté situaci na východě Ukrajiny jako jednoho z geopolitických světových ohnisek globálních nepokojů spolu s ohledem na stávající vztahy USA, Evropy a Ruska jako největšího světového exportéra plynu tak z krátkodobého hlediska s výraznějším poklesem ceny této komodity s největší pravděpodobností nelze počítat.
Na tyto skutečnosti rozšířené o vleklý problém v pásmu Gazi, kde stále nedošlo k dořešení letitého sporu mezi Izraelem a Palestinou přirozeně reagují komodity jako stříbro a zejména zlato. Tímto vývojem jsou hodnoty a trvale narůstající cena zlata jako tradičního uchovavatele finanční hodnoty krátkodobě ohrožena a jejich trvale vzrůstající hodnota poškozena. Stávající hodnota zlata se v začátku týdne 11.8.2014 pohybuje na hodnotě 1.309 USD za trojskou unci avšak se stále klesající tendencí. Podle odhadu analytiků by do konce týdne mělo zlato atakovat opět hranici 1300 USD s tím, že větší jeho propad by neměl prolomit velmi silnou hranici podpory 1.280 USD. Naopak nárůst ceny zlata analytici nepředpokládají s ohledem na výsledek prezidentských voleb v Turecku, kdy se netrpělivě očekává zda nový prezident a bývalý premiér Erdogan vskutku umožní liberalizaci islámu v Turecku a zároveň jak se projeví jeho přístup k Evropské unii spolu s jeho snahou získat vyšší pravomoc ve vedení státu obdobně jako američtí prezidenti a zejména jako stávající ruský prezident Vladimir Putin. Pochopitelně především v odhadu ceny zlata sehrává nedílnou roli celosvětová hodnota amerického dolaru, který díky stále narůstající hodnotě přirozeně snižuje cenu zlata.