Výhled růstu cen ropy zůstává

Pátek 13. ledna

Poslední vývoj na komoditním trhu s ropou v druhé polovině tohoto týdne zaznamenal momentální pokles cen ropy. Podle analytiků se nejedná o žádný dramatický a dlouhodobý pád cen ropy jejíž růst cen je podpořen postupným snižováním denní produkce surové ropy jak z řad členských zemí kartelu OPEC tak i zemí vyvážejících ropu , stojících mimo OPEC a to zejména včetně Ruské federace. Podle finančních stratégů k tomuto momentálnímu poklesu cen ropy na komoditním trhu došlo jednak v důsledku výběru zisků investorů po nastalém růstu cen této energetické komodity a zároveň dochází k postupnému umisťování nadlimitních skladových zásob velkých investorů a korporací na trh. Aktuální cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) v průběhu evropského rána dne 13.1.2017, zhruba v čase 7:19 CET je na hodnotě ve výši 53,08 USD za barel s již drobnějším nárůstem své denní ceny o +0,13 % a severomořská ropa Brent v tomto čase vykazuje růst své denní ceny o +0,14 % s cenou 56,09 USD za barel.

Obavy  investorů na komoditním trhu právě  vzbuzují  těžaři a obchodníci  ze Spojených států amerických, kteří údajně prodávají ropu ze svých  zásob, čímž vytvářejí tlak na cenu ropy na světovém trhu, která zamířila od poloviny druhého týdne roku 2017 směrem dolů. Produkce americké břidličné ropy by v budoucnu také mohla vzrůst. Toto je další obava investorů z toho, že růst cen ropy by nemusel probíhat v dostatečně rychlém tempu růstu své ceny. Počet těžebních stanic v USA už desátý týden v řadě roste. USA má teď nejvyšší počet operujících těžebních zařízení v provozu (529) za více než rok a zásoby surové ropy USA narostly o + 1,75 milionu barelů za týden k  6.lednu letošního roku 2017. Citigroup také uvádí, že  zásoby benzínu se rozrostly o + 1,25 milionu barelů, zatímco zásoby ostatních ropných produktů se ztenčily jen o - 130 000 barelů. Oficiální data z Energy Information Agency byly zveřejněná ve středu  a od tohoto data lze zaznamenávat pokles cen ropy na světovém trhu, avšak v počátku pátečního obchodního dne 13.1.2017 je již patrný zatím dočasně mírnější  nárůst cen ropy na komoditním trhu.

 

V průběhu druhého obchodního týdne roku 2017 ceny  ropy na komoditním trhu  spadly v průměru  sice téměř o -  4 %  své předešlé ceny, avšak v ročním klouzavém průměru lehká americká ropa WTI vykazuje růst své ceny o  + 38,69 % a severomořská ropa Brent v meziročním porovnání udává svůj růst  dokonce o +  45,98 % ceny. Momentální obava  a následný pokles cen ropy na světovém trhu dle ekonomických zpravodajů byl z části kvůli zveřejnění dat firmy ClipperData o prodeji íránských ropných zásob. Íránské zásoby jsou oproti září poloviční; je to způsobeno agresivním a masivním prodejem ve snaze využít růst cen. ClipperData také oznámila, že irácký export ropy přes přístav Basra je nejvyšší za poslední čtyři roky. Jedná se o 3,5 milionu barelů ropy denně od začátku ledna letošního roku 2017. Bagdád však zdůraznil, že je i tak schopný dostát limitu 210 000 barelů za den během tohoto měsíce a také vyšla zpráva, že Irák omezil těžbu o 160 000 barelů denně od začátku ledna, kdy začala platit dohoda o omezení těžby ropy.

 

OPEC (Organization Petroleum Exporting Countries) se sídlem v rakouské Vídni má zveřejnit data o lednové produkci, kdy začala platit dohoda o snížování těžby surové ropy již příští měsíc v průběhu února 2017, což poskytne obchodníkům a investorům lepší představu o účinnosti dohody. Světová analytická centra ovšem stále uvádějí výhled trendu býčího trhu s ropou a v této souvislosti predikují odhad vývoje cen během první poloviny roku 2017 na cenové hladině v rozmezí od 60 – 65 USD za barel pro ropou WTI s tím, že v průběhu konce léta roku 2017 by cena ropy Brent mohla i lehce překročit hranici 70 USD za barel.