Výhled růstu světové ekonomiky prozatím beze změny

Středa 17. července

MMF DC

Podle poslední zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF) vyplývá, že výhled růstu světové ekonomiky pro letošní rok 2024 zůstává na hodnotě růstu ve výši 3,2 procenta, jak již před časem uvedla tato světová ekonomická organizace ve své jarní prognóza letošního roku 2024. Nicméně podle této aktuální zprávy se zlepšil výhled růstu domácího hospodářského produktu (HDP) u zemí mimo Evropskou unii a to zejména pak v případě Indie a Číny. Zároveň tato zpráva konstatuje silný potencionální hospodářský růst u klíčových zemí ekonomického seskupení BRICS.

Tato zpráva dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a stratégy finančního trhu nezpůsobila volatilitu investičních nástrojů či výrazněji nerozkolísala pohyby forexových operací devizového trhu. Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 17.července letošního roku 2024, zhruba v čase 7:49 CET pohyboval vzájemný směnný kurz globálního měnového páru jednotné evropské měny euro vůči americkému dolaru, coby hlavní světové komoditní měně na hodnotě ve výši 1,0904 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,064 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situcae, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala pokles své denní hodnoty a bodový stav byl ve výši 104,17 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,1 % bodové hodnoty.

Mezinárodní měnový fond ( MMF), v mezinárodním označení pak International Monetary Fund (IMF)  je mezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže. Byl založen v červenci 1944 a má v současnosti 190 členských států (z členů OSN do něj z různých důvodů nepatří jen Kuba, Lichtenštejnsko, Monako a Severní Korea). Hlavní sídlo MMF se nachází ve Washingtonu D.C. Jednou z hlavních aktivit MMF je dohled na mezinárodní finanční systém a tato činnost se nazývá „surveillance“, čili dozor nad finanční politikou členských států, je vykonávána hlavně formou pravidelné konzultace se zástupci jednotlivých členských států. MMF podle nich následně posuzuje podmínky, za kterých je měna toho kterého státu kupována či prodávána. Konzultace se provádí zpravidla jednou ročně a hodnotí i to, nakolik se členské státy řídí doporučeními MMF.

V současnosti ve výhledu příštího roku 2025 MMF počítá s růstem globální ekonomiky o 3,3 procenta, což je proti jarnímu výhledu o desetinu procentního bodu více. Loni světová ekonomika vykázala růst o 3,3 procenta a předloni o 3,5 procenta. Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států měnový fond proti jarnímu výhledu zhoršil o desetinu bodu na 2,6 procenta. Na příští rok počítá se zpomalením tempa růstu na 1,9 procenta, jak očekával i na jaře. Eurozóně pak na letošek předpovídá růst o 0,9 procenta, o desetinu procentního bodu více než v jarním výhledu, odhad na příští rok nechal beze změny na 1,5 procenta. Německo podle MMF letos vykáže růst o 0,2 procenta a příští rok o 1,3 procenta. To je stejné jako v jarní prognóze. Výhled růstu čínské ekonomiky fond zvýšil proti jarní prognóze o čtyři desetiny procentního bodu na 5,0 procenta, výhled růstu na příští rok zvýšil také o čtyři desetiny bodu, a to na 4,5 procenta. V případě Indie měnový fond letos počítá s růstem o 7,0 procenta, což je o dvě desetiny bodu více než v jarní prognóze. Výhled růstu na příští rok MMF ponechal na 6,5 procenta, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na informace MMF.