Výhled událostí ovlivňující finanční trhy
Pondělí 25. záříZačátek nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři roku 2017 jako 39.-tý v pořadí je z velké části ve znamení výsledku parlamentních voleb v Německu (SRN-Spolkové republice Německo), které se konaly v neděli 24.9.2017. Ve shodě s očekáváním vyhrála CDU/CSU v čele se stávající kancléřkou pani Angelou Merkelovou, avšak toto sice volební vítězství v konečném součtu hlasů nepřineslo až tak jednoznačný výsledek, kdy CDU/CSU získala 33 %, SPD 20,5 %, FDP 10,7 %, DL 9,2 %, Zelení 8,9 %, avšak překvapením byl výsledek euroskeptické strany AfD, která získala 12,6 % voličských hlasů a stala se třetí nejsilnější parlamentní stranou v Německu a do Bundestagu letos vstupuje poprvé. Sociální demokraté v Německu (SPD) navíc oznámili, že odcházejí do opozice a tak tradiční sepjetí s Angelou Merkelovou končí, která aby se mohla stát již po čtvrté Spolkovou kancléřkou musí sestavit koalici s FDP a Zelenými což dle politologů a historiků taková to koalice v SRN ještě nebyla.
Na tyto skutečnosti výsledku voleb v SRN a další události globálního rozměru zareagoval mezinárodní devizový trh – Forex trh, kde aktuálně dne 25.září 2017, zhruba v čase 7:38 CET došlo k poklesu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) a tento měnový pár se obchodoval v kurzu 1,1928 USD za EUR s dosavadním denním poklesem eura vůči americkému dolaru o – 0,20 % vzájemného směnného kurzu těchto měn. K tomuto poklesu eura dochází za stavu, kdy dolarový index (DXY-US Dollars Currency Index) udává hodnotu ve výši 92,22 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.
Mimo hlavní pozornost investorů směrem k Evropě ohledně povolebního uspořádání a složení nové Spolkové vlády v SRN také investoři a jejich analytici očekávají následující události v průběhu tohoto týdne, které mohou ovlivnit trendy obchodování a způsobit změny cen na finančních trzích :
Řeč Janet Yellen
Federální rezervní systém (FED) bude i tento týden v centru pozornosti. Minulý týden oznámil, že by v prosinci mohl zvýšit úrokové sazby a předsedkyně Janet Yellen má v úterý dne 26.9.2017 přednést řeč s názvem "Inflace, nejistota a monetární politika." Kromě předsedkyně centrální banky v průběhu týdne vystoupí i její kolegové, mimo jiné prezident newyorské pobočky William Dudley, místopředseda FED Stanley Fischer, guvernér Lael Branard a další.
Proslovy Maria Draghiho
Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi bude v pondělí 25.9.2017 zodpovídat otázky ohledně ekonomického a monetárního rozvoje před Komisí pro ekonomické a monetární záležitosti Evropského parlamentu. V pátek 29.9.2017 má Draghi na konferenci pořádané Bank of England (BoE) mluvit o nezávislosti centrálních bank. Draghi minulý měsíc naznačil, že by ECB mohla už v říjnu začít omezovat svůj masivní stimulační program. Kromě toho čekají eurozónu další důležité zprávy jako například předběžná data o inflaci za září letošního roku 2017.
Guvernér BoE
Guvernér BoE Mark Carney má svým proslovem otevřít čtvrteční konferenci dne 28.9.2017 o nezávislosti centrálních bank. Tutéž konferenci v pátek i zakončí. BoE se už minulý týden nechala slyšet, že ve světle sílících ekonomických tlaků a růstu cen pravděpodobně zvýší úrokové sazby. Bylo by to poprvé za poslední desetiletí. Kromě zpráv z BoE budou zveřejněna i definitivní data o ekonomickém růstu za druhý kvartál, která ukážou, jaký dopad má Brexit na ekonomiku.
Agenda Bank of Canada
Guvernér Bank of Canada Stephen Poloz má ve středu dne 27.9.2017 na St. John's Trade board okomentovat nedávný vývoj kanadské ekonomiky a jeho důsledky na monetární politiku. Kanadská centrální banka minulý měsíc všechny překvapila nečekaným zvýšením úrokových sazeb, už podruhé v tomto roce, a ponechala otevřené dveře možnosti dalšího zvyšování. Podle průzkumů už však tento rok k žádnému zvýšení nedojde. Například i Japonská centrální banka (BoJ) minulý týden nezměnila monetární politiku. Nový člen rady hlasoval pro kvantitativní uvolňování; současná politika podle něj není schopná dostat inflaci na požadovanou hranici 2 %.