Vyhodnocení krize na Ukrajině investory snížilo cenu zlata
Úterý 8. březnaHodnota investičního zlata na komoditním trhu během úterního evropského rána dne 8.břazna letošního roku 2022 snížilo svoji cenu pod hranici 2.000 USD za trojskou unci a to po té co investoři přehodnotili svůj pohled na ukrajinskou krizi v podobě přímého válečného konfliktu Ruské federace a Ukrajiny, uvádějí zdroje ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností. Aktuálně se tak dne 8.3.2022, zhruba v čase 6:51 CET obchodovalo zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.995,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % ceny.
Stávající hodnota zlata tak především díky silným investorským obavám v minulém týdnu ohledně vývoje války na Ukrajině, kdy převládaly obavy investorů z širšího válečného konfliktu až případně globálního rozsahu či celoevropského, tak vystoupaly do rekordní výše. Tato prudká změna obchodního trendu býčího trhu tak přinesla investičnímu zlatu růst cen a to jen od začátku letošního roku 2022 ve výši nárůstu o + 8,94 % ceny a v ročním porovnání pak dokonce cena zlata vrostla o + 17,99 % za posledních 52 týdnů. Ovšem vzhledem k aktuální geopolitické situaci a s ohledem i na uvalené sankce USA a EU vůči Ruské federaci a následná silná deformace finančních trhů s těmito spojenými sankcemi přiměla investory a obchodníky se zlatem přehodnotit svůj investiční postoj k takto rostoucím cenám zlata na komoditním trhu. V důsledku právě tohoto přehodnoceného stanoviska investorů došlo k poklesu ceny zlata na komoditním trhu a podle ekonomických zpravodajů až na výjimky byla již cena zlata měla trvaleji zůstat právě okolo této hranice 2.000 USD za trojskou unci, pokud nedojde k radikálnímu vyostření ukrajinské krize.
Pozornost investorů komoditních trhů je nyní spíše dle ekonomických zpravodajů věnována obchodování s ropou, kde díky ukrajinsko – ruskému konfliktu a následně pak uvalení sankcí EU a USA vůči Ruské federaci a v této souvislosti očekávaní proti kroku Ruska v zastavení dodávek ropy a plynu do Evropy, k extrémně prudkému nárůstu cen této energetické suroviny. Aktuálně se tak cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) v průběhu evropského úterního rána dne 8.3.2022, zhruba v čase 7:18 CET pohybovala na hodnotě ve výši 122,97 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 2,99 % své ceny. Cena ropy WTI tak jen od začátku letošního roku 2022 vzrostla o + 64,39 % své ceny a v ročním porovnání pak dokonce zaznamenala růst o + 110,59 % ceny za posledních 52 týdnů. Předchozí denní nárůsty cen ropy se pohybovaly v průměru od 3 až do 8 procent nárůstu ceny v rámci jednodenního obchodování.
Evropský protějšek lehké americké ropy WTI a to severomořská ropa Brent rovněž a možná ještě o to více také zaznamenala rekordní růst své ceny. Aktuálně se v uváděném dni a čase tato severomořská ropa Brent obchodovala na hodnotě ve výši 127,64 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 3,6 % své ceny. Severomořská ropa Brent tak jen od začátku letošního roku 2022 připsala cenový nárůst ve výši + 65,52 % své předchozí ceny v konci loňského roku a v ročním porovnání pak ropa Brent zvýšila svoji cenu o + 106,14 procent. Právě tento dynamický růst a vysoká denní volatilita cen ropy zvýšily zájem investorů o obchodování s ropou, kdy částečně uvolnili svoje pozice ve zlatě, čímž cena zlata o něco poklesla. Dalším faktorem poklesu ceny zlata podle analytiků je tradiční výběr zisku, kterého investoři dosáhly v předcházejícím období. Nicméně podle těchto odborníků komoditního trhu v napojení na finanční stratégy lze zkonstatovat, že takto vysoké ceny ropy¨ještě o to více rozáčejí tak zvanou inflační spirálu a v důsledku velmi silně zvýšené míry inflace značná část investorů se opět vrátí ke svým pozicím ve zlatě jako k tradičně konzervativní metodě uchování trvalé finanční hodnoty.