Výnosy US dluhopisů stoupají, USD nadále klesá

Čtvrtek 15. února

Ve středu 14.února 2018 se propadly ceny dluhopisů a spolu s tím stouply jejich výnosy poté, co se ukázalo, že lednová inflace na začátku roku 2018 v Spojených státech amerických byla silnější, než se očekávalo. Aktuální hodnota 10-ti letých US dluhopisů již překročila výnosovou hranici 2,90 % p.a.a v průběhu evropského rána dne 15.února 2018, zhruba v čase 8:44 CET činil z 10-ti létého amerického dluhopisu výnos částku v percentuálním vyjádření ve výši 2,937 % p.a. s dosavadním denním růstem tohoto výnosu o + 0,026 % vlastního výnosu. Hodnota amerického dolaru (USD) v tomto uváděném dni a čase i nadále klesá a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazuje USD dosavadní denní pokles o – 0,55 % bodové hodnoty na stavu 88,63 USD bodů dle tohoto indexu.

Investoři se tím pádem obávají, že by  centrální banka USA - Federální rezervní systém (FED ) mohl zaujmout agresivnější postoj k monetární politice než dosud a Federální výbor otevřeného trhu (FOMC – Federal Open Market Committee) jako řídící orgán centrální banky právě pro  monetární politiku zaujmout na některém ze svých zasedání rozhodnutí o pokračujícím zvýšení úrokových sazeb v USA. Podle informací centrální banky USA FED (Federal Reserve System) se nejbližší zasedání klíčového výboru této centrální banky Spojených států amerických  FOMC FED uskuteční tradičně jako dvoudenní a to zhruba již za necelých 5 týdnů ve dnech 20-21.března letošního roku 2018 ve Washingtonu, DC.

 

Výnosy z 10-letých dluhopisů stouply již v závěru včerejšího obchodního dne 14.2.2018  o 5,3 bazických bodů na 2,893 % p.a., čímž jejich výnosy zaznamenaly 4-leté maximum. Výnosy z 30letých  US dluhopisů stouply o 2,4 bazických bodů na 3,152  % p.a., po zveřejnění dat ohledně dosažené lednové inflace v USA. Výnosy z dvouletých US  dluhopisů, které jsou nejcitlivější na změny monetární politiky, poskočily v závěru dne 14.2.2018  o 5,8 bazických bodů na 2,164 % p.a. a během evropského dopoledne 15.února 2018 jejich výnos již činí 2,201 % p.a. Ceny dluhopisů se  tak pohybují inverzně vůči výnosům.

 

Index spotřebitelských cen v USA  v prosinci stoupl o 0,5 %, namísto očekávaných 0,4 %. Jádrový index, který nezapočítává volatilní ceny potravin a energií, stoupl o 0,3 %, namísto očekávaných 0,2 %. Pozornost trhu se upřela k datům o inflaci po lednové zprávě o zaměstnanosti. Ta naznačovala, že by se nižší inflace, která poslední dobou trápila ekonomy a investory, mohla vzpamatovat. Průměrné hodinové příjmy pro zaměstnance v soukromém sektoru v lednu stouply o 2,9 % oproti minulému roku, což je nejvyšší nárůst od června  roku 2009.

 

Velká část investorů a jejich analytiků z Wall Street se shoduje, že v roce 2018 dojde ke třem zvýšení úrokových sazeb. Pokud však bude inflace nadále stoupat rychleji, než se očekávalo, mohlo by dojít až k dalším dvěma zvýšením. Rychlejší tempo růstu by mohlo zvýšit výnosy z krátkodobých dluhopisů a snížit výnosy z dlouhodobých; narovnat tzv. výnosovou křivku. Tento stav se pochopitelně dle ekonomických zpravodajů projeví i na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu, kde se aktuálně dne 15.2.2018, zhruba v čase 9:14 obchoduje měnový pár EUR/USD na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,2492 USD za EUR s dosavadním denním poklesem amerického dolaru (USD) o – 0,35 % kurzu vůči jednotné evropské měně euro (EUR).