Výnosy z amerických dluhopisů dosahují 9-letých maxim.
Pátek 10. listopaduZájem investorů o US dluhopisy se v poslední době zvýšil po té co s ohledem na pokračující zvyšování úrokových sazeb v USA a připravovanou daňovou reformu daňového zatížení ve Spojených státech hodnoty tohoto finančního nástroje vzrostly. Během středy 8.11.2017 již rostly výnosy z amerických dluhopisů a výnos z 10-letého dluhopisu byl o 1,6 bazického bodu výše na 2,325%. Výnos z 2-letého dluhopisu skončil na 1,645%, což je nejvýše od října 2008 a 30-letý dluhopis poté konečně přerušil osmý den poklesů a jeho výnos se dostal na 2,786%. Aktuálně během pátku 10.11.2017 se hodnota výnosu z 10-ti letého US dluhopisu pohybuje ve výši 2,358 % což je další denní růst o 2,7 bazického bodu. US 30-ti letý dluhopis vzrostl o 2,9 bazického bodu denního pohybu na hodnotu výnosu ve výši 2,835 % a dvouletý US dluhopis vykazuje hodnotu 1,646 % s denním růstem o + 1,3 bazického bodu.
Investoři tímto, dle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank posuzovali pravděpodobnost průchodu daňové reformy skrz Kongres jako zákonodárný sbor USA. Tato reforma byla v poslední době hlavní faktor podporující obchod s dluhopisy díky svým dopadům na americký schodek rozpočtu a budoucí investice. Jako nejkontroverznější body reformy, které by mohly zamezit jejímu průchodu, jsou vnímány limity v odečtení úroku z hypotéky a změny v státních a lokálních daních. Držitelé dluhopisů se obávají, že daňové škrty by mohly navýšit deficit rozpočtu a zintenzivnit nové vydávání, což by mělo příští rok dopad na jejich ceny.
Jakékoli dopady inflace by mohly donutit centrální banku USA FED (Federal Reserve System) zvyšovat sazby rychlejším tempem, což je v konečném důsledku pro dluhopisy také vnímáno jako negativní. „Reforma obsahuje spoustu kontroverzních pasáží, které budou při jejím průchodu způsobovat problém, nicméně si myslím, že po úpravách a několika neúspěšných pokusech Kongres schválí určitou formu daňových změn, které alespoň nějakým způsobem sníží daňové sazby a poskytnou finanční stimulus v roce 2018,“říká Jim O’Sullivan, hlavní ekonom pro USA z High Grequency Economics.
Tento růst výnosů amerických dluhopisů probíhá za situace, kdy hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) střídavě stoupá a následně klesá, avšak v mírném rozdílu svých předchozích hodnot. Aktuálně během evropského rána dne 10.listopadu 2017, zhruba v čase 8:09 CET se hodnota amerického dolaru (USD) dle thoto indexu DXY pohybovala ve výši 94,47 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,03 % bodů. Vzájemný směnný kurz amerického dolaru (USD) a jednotné evropské měny euro (EUR) byl v uváděném dni a čase byl na hodnotě ve výši 1,1639 USD za EUR s dosavadním denním drobným poklesem EUR o – 0,01 % kurzu vůči USD.
Za této situace na finančních trzích, kdy US akciový trh během čtvrtka 9.11.2017 dle ukazatelů svých hlavních akciových indexů zaznamenal pokles tak probudilo zájem u investorů investiční zlato, které na světovém komoditním trhu posílilo svoji cenu. Aktuálně dne 10.11.2017, zhruba v čase 8:17 CET se komodita zlata na trhu pohybovala ve výši své ceny na hodnotě 1.285,20 USD za trojskou unci v dosavadním mírném denním poklesu o – 0,18 % ceny. Aktuální mírnější pokles ceny zlata na světovém komoditním trhu je dle ekonomických zpravodajů způsoben zejména výběrem dosaženého zisku investory. V případě růstu míry inflace, jejíž růst je stimulován téměř všemi centrálními bankami v celém světě tak o to více finanční nástroj v podobě investičního zlata bude nabývat na atraktivitě pro investory a zvýší se o tuto komoditu opětně zájem a následně lze očekávat pokračující růst ceny této komodity, uvádějí ekonomičtí zpravodajové na základě analýz finančních stratégů stratégů spolu s konstatací, že nepřímá spojitost US amerických dluhopisů s cenou zlata je relativně značná.