Výnosy z dluhopisů nemusí být již brzy až tak vysoké

Pátek 31. ledna

CNB FX24 own II

Stávající situace na českém trhu s dluhopisy a zejména pak s těmi korporátními, kde je vyšší zájem tuzemských, ale i zahraničních investorů o dluhopisy českých společností představuje roční výnos z korporátních dluhopisů v rozmezí zhruba od 4,5 % do 9,2 % p.a. s tím, že největší zájem invetorů je paradoxně nikoliv o ty s nejvyšším výnosem, nýbrž o ty jejichž výše se pohybuje okolo 7 % p.a. Tomuto stavu přispívá aktuální výše úrokových sazeb stanovená centrální bankou České republiky ČNB (Českou národní bankou), jejichž stávající výše jak v globálním srovnání tak zejména ve vztahu k eurozóně je značně vysoká.

Základní úroková sazba stanovená Bankovní radou České národní banky (ČNB), označovaná též jako 2T repo sazba je aktuálně ve výši 2 % p,a. spolu s ostatními bankovními sazbami, kdy diskotní sazba je ve výši 1,0% p.a. a lombardní sazba dosahuje výše 3 % p.a.. Srovnáním této základní sazeb patří mezi jedny z nejvyšších je úrokové sazby 2T repo s ohledem na ostatní státy světa pak analytici investičních bank zjistili, že aktuálně Česká republika se svými dvěma procenty je ekonomikou světa s téměř nejvyšší úrokovou sazbou. Například ekonomika USA ještě do druhé poloviny loňského roku patřila mezi země s nejvyšší úrokovou sazbou na světě, avšak pod ozdravným vlivem monetární politiky  centrální banky FED (Federal Reserve Systém) prostřednictvím svého klíčového Federálního výboru FOMC je snížila na rozmezí od 1,50 % – 1,75 % p.a.s tím, že v letošním roce dle finančních analytiků lze očekávat další snížení.

 

Co se týče porovnání základní úrokové sazby v České republice stanovené ČNB s Evropskou centrální bankou (ECB) pro eurozónu tj. pro 19 členských států Evropské unie platících eurem (EUR) a to zejména v silných a relativně stabilních evropských ekonomikách jako jsou Německo, Rakousko a Francie je stávající výše úrokových sazeb záporná nebo-li negativní a to ve výši minus 0,5 % p.a.pro depozitní sazbu ECB a celkově pak ECB uvádí tak zvaně nulové bankovní sazby nebo blízko nule. Tento styl monetární politiky centrální banky EU a zejména pak eurozóny s cílem podpořit růst zdravé inflace jako hnacího motoru výkonné ekonomiky, způsobil na německém dluhopisovém trhu až záporné výnosy z krátkodobých dluhopisů a z víceletých dluhopisů je vlastní roční výnos blízko nuly. Ovšem vládní dluhopisy tak i u víceletých vykazují záporný výnos, který investoři akceptují s ohledem na téměř nulové riziko investice, Tak například během pátečního dopoledne 31.1.2020 se německý 10-ti letý vládní dluhopis obchodoval s ročním výnosem v záporné výši – 0,401 % p.a..

 

Investoři na českém dluhopisovém trhu vyjma státních dluhopisů vydávaných Ministerstvem financí ČR v poslední době ve zvýšené míře zejména inklinují ke korporátním dluhopisům a to zejména českých společností podnikajícíh v energetice nebo ve vlastní investičně stavební činnosti tak zvaně developeringu, kdy zájem investorů o dluhopisy developerských společností za poslední dobu se zvýšil. Pro srovnání lze uvést například dluhopisy energetické skupiny ČEZ či developerského českého holdingu Premiot Group, který momentálně nabízí emisi dluhopisů jedné ze svých klíčových společností EIP a,s, (Europa Investment Property) jejíž dluhopisy jsou nejen schválené Českou národní bankou, ale jsou i obchodovány na Burze cenných papírů Praha (PSE – Prague Stock Exchange).

 

Společnost Europa Investment Property jako emitent korporátních dluhopisů je developerská společnost patřící do skupiny Premiot Group. Firma se věnuje nákupu a rekonstrukci rezidenčních, komerčních a především historických objektů. Během loňského roku 2019 tato společnost úspěšně umístila na finační trh své dluhopisy v objemu téměř 500 milionů českých korun a pro letošní rok 2020 má již společnost Europa Investment Property schválený Českou národní bankou (ČNB) prospekt emitenta v celkovém objemu jedné miliardy českých korun. Aktuálně tak z této emise svých dluhopisů a to za velkého zájmu investorů již zahájila společnost Europa Investment Property prodej korporátnách dluhopisů s výnosem ve výši 7,2 % p.a., kdy tento výnos je investorům vyplácen každý měsíc.

 

Právě výše úrokových sazeb v daném světovém regionu stanovená místním regulátorem trhu což v případě České republiky je Česká národní banka (ČNB) předurčuje samotnou výši tak zvaně kreditních peněz a s tím spojené následně možné výnosy ať už z termínových vkladů, garantovaných zápůjček a dluhopisů. Podle předních jak českých tak zahraničních finančních analytiků a finančních stratégů makléřských společností lze předpokládat, že pod silných vlivem blížící se ekonomické recese a to zejména zemí eurouóny bude i tzv. chladnout tempo růstu domácí ekonomiky České republiky a to včetně negativních skutečností v podobě zvyšování cen výrobků, zejména potravin a služeb spolu s nárůstem počtu nezaměstnaných apod.

 

Tento trend pomalého růstu HDP či dokonce jeho úplné zastavení se pochopitelně bude snažit řešit ČNB svoji monetární politikou ve formě svých finančních nástrojů. Jedním ze základních takových to finančních nástrojů je pak výše úrokových sazeb. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na odborníky finančního trhu s ohledem na dluhopisový trh dojde právě pod vlivem těchto globálních nebo minimálně evropských ekonomických parametrů a dle stavu vývoje ekonomiky k tomu, že Bankovní rada ČNB sníží stávající úrokové sazby s ohledem na ozdravení tuzemské ekonomiky. V důsledku toho cena veškerých kreditních finančních produktů poklesne a tak zvaně „cena peněz“ zlevní,  což ve vztahu k dluhopisům povede k snížení jejich výnosů. Právě z těchto důvodů je nyní enormní zájem investorů o relativně bezpečné dluhopisy s pevně stanoveným ročním výnosem a pravidelnou výplatou výnosu, kdy pokles cen z výnosu dluhopisu pak jde k tíži emitenta a tvoří investorovi nadměrný tak zvaně atraktivní zisk i v budoucím období, kdy již takové výnosy na trhu nejsou.