Výsledek jednání FED a BOJ ovlivní i trhy

Úterý 20. září

Investoři celého světa netrpělivě vyčkávají na výsledky zasedání dvou klíčových centrálních bank,které právě začnou svá zasedání. Centrální banka USA – FED (Federal Reserve Systém) a zároveň i centrální banka japonského císařství BOJ (Bank of Japan) netradičně naplánovaly oznámit výsledky svých zasedání ve stejný den a to již tuto středu 21. září 2016. Podle ekonomických zpravodajů se tak tomuto datu, kdy tyto centrální banky oznámí svá rozhodnutí začalo říkat „Super středa“. V tomto ohledu analytici spíše uvádějí, že daleko větším překvapením pro finanční trhy by mohlo být spíše rozhodnutí centrální banky Japonska BOJ než očekávané kompromisně patové rozhodnutí FED.

V tomto ohledu pak právě o centrální bance Japonska (BOJ – Bank of Japan) ekonomičtí zpravodajové hovoří  jako o centrální bance jejíž rozhodnutí je téměř neodhadnutelné a závěry z tohoto jednání jsou nevyspitatelná. V této souvislosti se hovoří o dvou možných alternativách a to, že buď BOJ pozastaví negativní (záporné) úrokové sazby a omezí kvantitativní uvolňování  (QE) nebo spíše ještě více prohloubí záporné úrokové sazby a zvýší objem kvantitativního uvolňování. Avšak podle analytiků jsou tyto tendence zásahu centrální banky BOJ pro finanční trhy převážně negativní. Nicméně poslední vývoj obchodování na Forex trhu s měnovým párem amerického dolaru (USD) a japonského yenu (JPY) v průběhu evropského rána dne 20.9.2016, zhruba v čase 7:08 CET, ukazuje na momentální posilování JPY vůči USD ve vzájemném kurzu ve výši 101,82 JPY za USD s oslabením amerického dolaru vůči japonskému yenu o – 0,11 % v rámci dosavadního průběhu  denního obchodování.

 

Rozhodování centrální banky USA – FED (Fedral Reserve systém) nebude jen o přihlédnutí k standartním datům jako jsou údaje z trhu práce, míra inflace a tempo ekonomiky, ale jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové i rozsah dopadu zvýšení bankovních sazeb na obyvatelstvo a firmy ve Spojených státech. Podle zveřejněných údajů v návaznosti na data spotřebitelských indexů vyplývá, že při zvýšení úrokové sazby o + 0,25 % již zhruba 9,3 miliony amerických dlužníků nebude schopna unést tuto finanční zátěž a dalších 11,8 milionů spotřebitelů bude mít značné problémy se splácením svých závazků. Studie pak dále uvádějí, že při zvýšení úrokové sazby nad 1 % p.a. by se negativně tato finanční zátěž dotkla až 138 milionů spotřebitelů v USA. Stávající vývoj kurzu  měnového páru EUR a USD v tomto týdnu,  spíše napovídá, že k zvýšení sazeb může dojít a to již na Super středu neboť americký dolar (USD) vůči centrální měně euro (EUR) posiluje a jejich vzájemný kurz dne 20.9.2016, zhruba v čase 7:20 CET je 1,1172 USD za EUR v střídavém trendu.

 

Akciový trh na tento vývoj reaguje velmi citlivě a obchodování na asijském akciovém trhu během  evropského úterního rána dne 20.9.2016, zhruba v čase 7:26 CET zaznamenává pokles japonského akciového trhu a  hlavní japonský akciový index NIKKEI 225 udává pokles o – 0,19 % v rámci dosavadního průběhu obchodního dne. Včerejší závěr obchodování v USA na akciovém trhu již předznamenal náladu investorů a jejich obavy z možného zvyšování úrokových sazeb, když trhy uzavřely převážně na nule či v drobné ztrátě své bodové hodnoty. Hlavní akciové indexy USA jako například prestižní akciový index DJIA poklesl o – 3,63 bodu a je na hodnotě 18.120,17 bodu. Ovšem evropský akciový trh v rámci obchodního dne 19.září 2016 probíhal v převážně  v pozitivní náladě investorů a například hlavní německý akciový index DAX uzavřel s nárůstem své bodové hodnoty o + 0,95 % bodu a londýnský akciový index FTSE 100 dokonce překročil jedno procentu a zaznamenal denní  nárůst o + 1,54 % bodů.

 

Komoditní trhy rovněž v reakci na nadcházející zasedání centrálních bank Japonska a USA zareagovaly a to jednak změnou trendu obchodování s investičním zlatem, kdy aktuálně dne 20.9.2016, zhruba v čase 7:46 CET se zlato obchoduje v trendu momentálního býčího trhu s cenou  1.319,50 USD za trojskou unci a zlato v rámci dosavadního průběhu denního obchodu posílilo o + 1,70 USD na trojskou unci. Vývoj obchodování tak zvaného černého zlata nebo-li obchod s ropou je aktuálně v opačném trendu než zlato a cena ropy zaznamenává pokles v trendu momentálního medvědího trhu. Aktuálně se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v ceně 43,05 USD za barel s poklesem o – 0,58 % předchozí ceny a severomořská ropa Brent udává svoji cenu na trhu ve výši 45,78 USD za barel s dosavadním poklesem ceny  o – 0,37 procent.  Podle vyjádření ekonomický zpravodajů a finančních stratégů investičních bank převládá názor a to  zhruba ve výši 56 procent respondentů, že k zvýšení úrokových sazeb v USA na maximální výši do 1 % p.a. dojde na  zasedání  FOMC FED  až v prosinci letošního roku 2016.