Za oslabením USD jsou Trumpovi problémy

Středa 19. července

Podle vyjádření jednak ekonomických zpravodajů tak analytiků makléřských společností včetně finančních stratégů investičních bank za současným oslabením atlantické národní měny USA, amerického dolaru (USD) stojí z drtivé většiny momentální průtahy zrušení zdravotního pojištění zavedeného v éře předchozího prezidenta Baracka Obami známého jako tak zvané Obamacare v Kongresu Spojených států. Několik Republikánských Kongresmanů se postavilo proti vůli současného prezidenta USA pana Donalda Trumpa a odmítli hlasovat pro okamžité zrušené tohoto systému zdravotní péče, které zejména využívá značná část méně majetných Američanů. Na základě toho poklesla investorská důvěra v USD, spolu s výrazně sníženou důvěrou v osobu prezidenta Trumpa v souvislosti s obavou, že nebude schopen prosadit své záměry slibované daňové reformy. Aktuálně dne 19.7.2017, zhruba v čase 8:22 CET je hodnota USD dle indexu DXY ve výši 94,73 USD bodů s propadem od začátku roku 2017 o–7,33 % USD bodů dle tohoto indexu.

Americký dolar (USD) se již v počátku tohoto týdne označovaném v kalendáři roku 2017 jako dvacátý devátý v pořadí a zejména pak během úterý 18.7.2017 dostal pod silný tlak po té co Kongres USA odmítl na návrh Trumpovi administrativy okamžitě zrušit systém zdravotního pojištění známý jako Obamacare. Tato skutečnost vyvolala u drtivé většiny investorů vážné obavy o to, zda prezident USA pan Donald Trump bude schopen dostát svým slibům ohledně plánované daňové reformy a dalších opatření, která mají podpořit růst ekonomiky Spojených států amerických. Dva klíčový Republikánští Kongresmani nakonec svůj souhlas s okamžitým zrušením neposkytli a trvají nejdříve na dopracování sysému zdravotní péče, která tuto Obamacare v budoucnu nahradí.

 

Tento vývoj vlastního projednávání v Kongresu USA a následný projev investorské důvěry v samotný americký dolar (USD) způsobil jeho výrazné oslabení a v průběhu úterního evropského odpoledne 18.července 2017 se hodnota měnového páru EUR/USD přiblížila až k hranici 1,16 USD za EUR. Aktuálně dne 19.7.2017 v průběhu evropského dopoledne, zhruba v čase 8:36 CET se tento měnový pár EZR/USD obchoduje na Forex trhu ve vzájemném kurzu ve výši 1,1536 USD za EUR, kdy americký dolar (USD) již počal vůči jednotné evropské měně euro (EUR) posilovat a to o + 0,14 % kurzu v rámci dosavadního průběhu obchodního dne. Tento posilující trend USD se projevil i vůči japonskému jenu (JPY), kdy v uváděném dni a čase je jejich vzájemný směnný kurz ve výši 112,11 JPY za USD s dosavadním denním růstem USD o + 0,04 % kurzu vůči JPY.

 

Oslabení amerického dolaru (USD) se pochopitelně dle ekonomických zpravodajů projevilo i na trendu a výši cen světového komoditního trhu a to zejména v cenách ropy a investičního zlata. U obou komodit v průběhu úterního obchodního dne 18.7.2017 došlo k nárůstu oproti předchozím denním cenám, avšak aktuálně dne 19.7.2017 během evropského dopoledne, kdy USD počal posilovat ve snaze dohnat své předešlé ztráty je trend obchodování jak zlata tak ropy v momentálním obchodním trendu medvědího trhu. Cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) byla dne 19.7.2017, zhruba v čase 8:45 CET na hodnotě 46,22 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,39 % své ceny a ropa Brent se obchodovala v ceně 48,67 USD za barel s denním propadem o – 0,35 % své ceny v rámci dosavadního průběhu tohoto obchodního dne.

 

Podle finančních stratégů investičních bank a sdělení ekonomických zpravodajů dalším faktorem, který oslabil americký dolar (USD) je fakt, který souvisí s posledními prohlášeními představitelů centrální banky USA – FED (Fedral Reserve System) ohledně zvyšování úrokových sazeb. Na základě sdělení šéfové Federální komise otevřeného trhu  FOMC FED (Federal Open Market Committee) paní Janet Yellen, jejíž vystoupení vyvolala pochybnosti o tom zda FOMC FED ještě do konce letošního roku zvýší opětovně úrokové sazby tak jak původně plánoval. Zveřejnění snižujícího se stavu inflace v USA tyto pochybnosti o odložení zvýšení úrokových sazeb ze strany FED USA ještě o to více podpořilo. Finanční stratégové a analytici v této souvislosti uvádějí míru pravděpodobnosti v percentuálním poměru rovných 50:50, že tato skutečnost, která by posílila USD vůbec nastane.