Začátek roku 2021 přinesl vyšší výnosy z dluhopisů
Čtvrtek 7. lednaV rámci obchodování na dluhopisovém trhu včetně vyššího zájmu investorů o dluhopisy se v začátku nového kalendářního roku 2021 zvýšily výnosy z dluhopisů a to zejména jak amerických vládních dluhopisů tak evropských dluhopisů. Ovšem tyto hodnoty výnosů státních dluhopisů s výraznou jistotou svého krytí, ovšem dle analytiků makléřských společností zdaleka nedosahují současné výši míry inflace. Právě proto dle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy a analytiky se zvýšil zájem investorů o firemní dluhopisy označované jako korporátní dluhopisy.
Pro porovnání, tak například v prosinci loňského roku 2020 byla výše meziroční inflace ve Spojených státech (USA) na hodnotě 2,3 % p.a., avšak na druhé straně země eurozóny jako celek dle informací Evropské centrální banky (ECB) vykazují za listopad 2020 průměrnou inflaci ve výši – 0,3 % p.a., či spíše deflaci, avšak s tím, že jednotlivé členské země EU platící jednotnou společnou měnou euro (EUR) vykazují značné rozdíly výše své domácí inflace. Například výše inflace za listopad 2020 ve Slovenské republice je vykazována na hodnotě 1,6 % p.a., oproti Řecku, kde míra deflace dosáhla již hodnoty – 2,1 % p.a. a nejsilnější evropská ekonomika tj. Německo udává výši své domácí inflace v listopadu 2020 na hodnotě deflace ve výši – 0,7 procenta oproti Rakousku, kde je míra inflace na hodnotě 1,1 % ročně. Trend zvyšující se míry inflace se rovněž projevuje i v ekonomice České republiky, která prostřednictvím ČSÚ zveřejnila míru inflace za listopad 2020 ve výši 2,7 % p.a. a výhled centrální banky ČR – ČNB predikuje pokles inflace v konci letošního roku 2021 na hodnotu 2,2 % meziročně.
Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 7.ledna 2021 pohyboval výnos z 10-ti letého US dluhopisu ve výši 1,057 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,015 % výnosu a dluhopis Spojeného království rovněž v 10-ti leté lhůtě splatnosti dosáhl svého aktuálního výnosu na hodnotu ve výši 0,246 % ročně. Rovněž tak destiletý japonský státní dluhopis v uváděném dni a ranním čase vykazuje denní posílení o + 0,026 % na výnos ve výši 0,043 % ročně. Ovšem státní dluhopisy české republiky vykazují svůj výnos o něco vyšší a to například dluhopis s fixním výnosem má roční výnos ve výši 1,25 procenta a nová emise spořících dluhopisů jejichž výnos je vypočítáván ve vztahu k spotřebnímu koši se aktuálně pohybuje dokonce až okolo 2 % ročně. Nicméně, ani tento výnos v současnosti nepokrývá percentuální objem velikosti meziroční inflace v České republice.
Na základě těchto skutečností je zájem investorů o korporátní dluhopisy stále značný a to včetně zájmu investorů v České republice. V této souvislosti tak lze, dle ekonomických zpravodajů například uvést dluhopisy energetické skupiny ČEZ, také i holdingu PPF či developerského českého holdingu Premiot Group, který momentálně nabízí emisi dluhopisů jedné ze svých klíčových společností EIP a,s, (Europa Investment Property) jejíž dluhopisy jsou schválené Českou národní bankou. Společnost Europa Investment Property jako emitent korporátních dluhopisů je developerská společnost patřící do skupiny Premiot Group. Firma se věnuje nákupu a rekonstrukci rezidenčních, komerčních a především historických objektů. Během roku 2019 tato společnost Europa Investment Property v rámci mezinárodní investiční skupiny Premiot Group úspěšně umístila na finanční trh své dluhopisy schválené Českou národní bankou (ČNB) v objemu téměř 500 milionů českých korun. V loňském roce 2020 již společnost Europa Investment Property úspěšně zahájila prodej emise svých dluhopisů v celkovém objemu jedné miliardy českých korun.