Zadluženost obyvatel v USA vzrostla o další 4 procenta

Středa 9. srpna

CC FX24

Spojené státy americké jako unijní uspořádání největší ekonomiky světa v současnosti čelí nejen narůstání dluhu svých státních financí, ale zhoršila se situace i samotných občanů a obyvatel USA. Podle aktuální zprávy centrální banky Spojených států Federal Reserve System (FED) v segmentu osobních dluhů realizovaných prostřednictvím kreditních karet vzrostla zadluženost v období od dubna do června letošního roku 2023 o 45 miliard USD, což představuje nárůst 4 % dluhu, který se tak celkově vyšplhal na částku ve výši 1,03 bilionu USD, kterou Američané dluží za situace stále se zvyšujících úrokových sazeb.

Nárůst zadluženosti Američanů právě v tomto segmentu kreditních karet byl nejpozoruhodnější a spolu s tím vzrostla celková zadluženost amerických domácností na novodobou rekordní úroveň, uvedli ekonomičtí zpravodajové v napojení na bankovní analytiky. Současná celková zadluženost amerických domácností tak v reportovaném období 2.čtvrtletí letošního roku 2023 vzrostla o další dluhový objem ve výši 16 miliard USD a dosáhla celkové sumy ve výši 17,06 bilionu USD, kde segment kreditních karet z této celkové výši dluhu zaujímá 7,2 procenta. „Rozpočty domácností těžily za poslední tři roky z přebytečných úspor a splácení dluhů souvisejících s pandemií, ale zbytky těchto výhod se chýlí ke konci,“ řekla Elizabeth Renter, datová analytička na webu NerdWallet pro osobní finance. “Neplatičství kreditních karet pokračuje ve vzestupném trendu, což je rostoucí známkou toho, že spotřebitelé pociťují dopad vysokých cen a nižších úspor než před několika lety.”, uvedla tato analytička.

Právě růst spotřebitelských cen a zejména vysoké úrokové sazby začínají dle odborníků na dluhový trh vytvářet situace zhoršující se životní úrovně Američanů a to za situace, kdy centrální banka USA Federal Reserve System (FED) prostřednictvím svého Federálního výboru pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) zvýšil postupnými kroky za poslední necelé dva roky základní úrokovou sazbu na rozmezí ve výši 5,25 – 5,50 % p.a. s tím, že poslední jednání FOMC FED, které proběhlo ve dnech 25. a 26,7.2023 nevyloučilo možné pokračování zvyšování úrokových sazeb. Tato monetární politika centrální banky FED tak má zcela zákonitě dopad i na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), který se aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 9.srpna letošního roku 2023, zhruba v čase 7:36 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu vůči jednotné evropské měně euro (EUR) na hodnotě ve výši 1,097 USD za EUR s dosavadním denním poklesem USD o – 0,17 % kurzu vůči USD.

Míra dluhu obyvatel Spojených států amerických (USA) na kreditních kartách s 30-ti a vícedenním zpožděním splácení neboli- tak zvaný zpětný dluh podle FEDu se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na 7,2 %, oproti 6,5 % v prvním čtvrtletí a dosáhl tak nejvyšší úrovně od prvního čtvrtletí roku 2012, avšak tento úvěrový objem se stále  blíží dlouhodobému normálu, uvedli představitelé centrální banky USA Federal Reserve System (FED) s tím, že celková dluhová delikvence mírně vzrostla na 3,18 % z 3 %. “Zůstatky kreditních karet zaznamenaly ve druhém čtvrtletí rychlý růst,” řekla Joelle Scally, regionální ekonomická ředitelka v rámci divize výzkumu domácností a veřejné politiky newyorského FEDu. “A zatímco míra delikvence mírně vzrostla, zdá se, že se normalizovala na úroveň před pandemií.”, uvedla tato regionální ředitelka newyorského FEDu. Dále pak výzkumníci centrální banky USA Federal Reserve System (FED) uvedli, že nárůst zůstatků odráží jak inflační tlaky, tak vyšší úroveň spotřeby.