Zájem investorů o kryptoměnu Bitcoin se zvýšil

Úterý 5. května

1627

V začátku nového týdne letošního roku 2020, který je v kalendáři označován jako devatenáctý v pořadí se výrazněji zvýšil zájem investorů o kryptoměny a zejména tradičně o virtuální měnu Bitcoin (BTC). Vzhledem k stále přetrvávajícím obavám investorů z ekonomického dopadu rozšíření virové nákazy SARS-CoV-2 v globálním rozsahu jako pandemie Covid-19 se zvýšil zájem investorů o alternativní způsoby zhodnocování finančních prostředků včetně trhu virtuálních měn. V reakci na toto se tak cena nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin (BTC) v průběhu úterního evropského rána dne 5.5.2020 dostala na hodnotu kurzu nad hranici 9.000 USD za BTC.

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 5.května 2020, zhruba v čase 7:15 CET se měnový pár virtuální měny Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) se obchodoval na trhu virtuálních měn Coinbase ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 9.070,00 USD za BTC s denním nárůstem o + 188,96 USD za BTC, což v procentním vyjádření představuje denní posílením BTC o + 2,1277 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy na tradičním devizovém trhu americký dolar (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD vůči ostatním dalším šesti hlavním světovým měnám, poklesl pod bodovou hodnotu 100 USD bodů. Aktuálně dne 5.5.2020, zhruba v čase 7:27 CET se hodnota USD dle tohoto indexu DXY pohybovala ve výši 99,42 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % předchozí bodové hodnoty.

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

 Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.