Zájem investorů o švýcarský frank roste

Pondělí 3. října

Současný vývoj fungování evropského bankovního trhu, obavy o prosperitu evropských bank a zejména současný stav a nejistá budoucnost největší německé banky Deutsche Bank, zvedly poptávku po švýcarském franku (CHF) a komplikují tak snahu Švýcarů oslabit svojí měnu a podpořit inflaci. Euro (EUR) vůči švýcarskému franku kleslo za uplynulý měsíc o 1,3 % a o 0,6 % za poslední týden na nejnižší hodnotu za měsíc. Aktuálně během začátku nového obchodního týdne, a to po té co do záležitosti ohledně řešení Deutsche Bank byly zaangažovány i německé politické špičky včetně kancléřky Angela Merkelové, počalo euro (EUR) vůči švýcarskému franku (CHF) posilovat. Momentálně dne 3.října 2016, zhruba v čase 8:43 CET se tento měnový pár obchoduje na Forex trhu v kurzu 1,0912 CHF za EUR s nárůstem eura o + 0,03 % v rámci dosavadního průběhu denního obchodování.

Obchodní krize, která v současnosti provází čtvrtou největší evropskou banku a první největší německou banku a to Deutsche Bank, podle analytiků by neměla být novodobá  evropská bankovní krize po vzoru  Lehman z USA v roce 2008. Názory analytiků se různí a dokonce český analytik pan Aleš Michl, který dnes působí jako externí poradce ministra financí Andreje Babiše uvedl, že pokud německá vláda nezvládne situaci ohledně svého největšího peněžního ústavu může dojít k ohrožení celého evropského bankovního prostoru a v krajní situaci až ke zrušení eura jako společné měny. Právě toto potencionální nebezpečí, které spíše povede k dalšímu oslabování evropské měny euro vzbuzuje zájem investorů o švýcarský frank jako alternativní, bezpečné evropské měny.

Při takovýchto událostech se běžně zvýší poptávka po franku, jehož vidí investoři jakožto bezpečné místo, kam uložit své peníze v dobách nejistoty na trzích. Švýcarská ekonomika se posledních čtvrtletích zvětšila navzdory rostoucí měně.Když ale měna posílí příliš – což se dá o švýcarském franku tvrdit – citlivé sektory jako turismus oslabí a sníží se inflace. Sektor hotelových služeb v zemi pocítil v červenci pokles 0,4%. Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku klesly v rámci roku už podruhé, ačkoli se pokles snížil. Akcie Deutsche Bank v pátek klesly po vydání zprávy, ve které se psalo, že klienti z banky stahují peníze kvůli obavám o její budoucí stabilitu a investiční fondy pod touto bankou obchodující na kapitálovém trhu v USA prostřednictvím akciové burzy na Wall Street zaznamenaly výrazné snížení své pozice na trhu. Podle posledních zpráv však Deutsche Bank rozhodně není v úpadku, avšak to neznamená, že z nejhoršího je venku, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

V současné době má Švýcarská centrální banka již omezené možnosti zásahu do ekonomiky, protože další snížení sazeb by již poškodilo komerční banky. Během několika posledních let také provedla mnohokrát intervence za účelem oslabení měny, tudíž v tomto smyslu jsou její kapacity taky již limitované.To představuje výzvu pro centrální banku, která se snaží udržet inflaci na 2%. Švýcarsko má negativní sazbu -0,75% na peníze komerčních bank uložené v centrální bance, jedna z nejnižších sazeb na světě. Tato situace je dle analytiků příhodná pro investory, kteří drží svá peněžní aktiva ve švýcarských francích (CHF) v bankovním domě mimo území Švýcarska. Předpoklad finančních stratégů vychází z odhadu toho, že euro vůči švýcarskému franku bude i nadále oslabovat.