Zájem o BTC navyšují uprchlíci z Ukrajiny

Čtvrtek 24. března

BTC FB

Konflikt mezi Ukrajinou (UA) a Ruskou federací (RF), který právě přesně před měsícem vyústil v otevřený válečná spor, kdy vojska RF vstoupila na území UA pod záminkou, že Ukrajina ohrožuje pod patronací zemí NATO bezpečnost Ruska. Během tohoto jednoho měsíce již téměř jedna čtvrtina celé ukrajinské populace opustila své domovy a odešla do zahraničí. Podle údajů amerických ekonomických zpravodajců vzhledem k tomu, že v zemi po většinou nefungují banky ani bankomaty a ukrajinský finanční sektor nemá dostatek hotovosti neb chybí bankovky tak téměř každý odcházející Ukrajinci vyváží své úspory ve formě kryptoměn.

V této věci vývozu ukrajinských hřiven (UAH) formou kryptoměn následně analytici a ekonomičtí zpravodajové americké televizní stanice CNBC zjistili, že po nejvíce frekventovanou digitální měnou je právě nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC). Ukrajinští uprchlíci tak na svých USB datových nosičích odcházejí v průměru každý s objemem zhruba 2.000 USD v BTC. Podle posledních odhadů již Ukrajinu opustilo téměř 10 milionů obyvatel a původní odhady odborníků, kteří hovořili původně o odchodu zhruba 8 milionů lidí se již dnes rozšířil o další 4 miliony na zhruba počet ve výši 12 milionů obyvatel Ukrajiny jako horní hranice odhadované migrační vlny, které nyní nejvíce zasahuje Polsko, Slovensko a Českou republiku. V důsledku těchto událostí a zejména formy vývozu peněz Ukrajinci ze své původní domoviny se tak zvýšil zájem o Bitcoin a jeho směnná hodnota si udržela relativní stabilní pozici neboť nebýt tohoto válečného exodu tak odborníci předpokládali další oslabování této virtuální měny. Aktuálně se tak během čtvrtečního evropského rána dne 24.března roku 2022, zhruba v čase 7:32 CET Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) na trhu digitálních měn Coinbase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 43.115 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 1,86 % kurzu vůči USD.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami..

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.