Zájem o kryptoměny vzrostl a to i v Česku

Středa 1. července

1627

Podle ekonomických zpravodajů zájem o investice do kryptoměn a zejména do nejznámější virtuální měny Bitcoin (BTC) výrazně vzrostl. Dle vyjádření obchodníků s kryptoměnami v České republice tak jen Češi od začátku letošního roku 2020 investovali do virtuálních měn téměř 2 miliardy CZK s tím, že zhruba 90 % tohoto finančního objemu tvoří podíl investic do kryptoměny BTC. Aktuálně během středečního dopoledne 1.7.2020, zhruba v čase 8:54 CET se virtuální měna Bitcoin (BTC) obchodovala na Coinbase vůči americkému dolaru (USD) na hodnotě ve výši 9.138,54 USD za BTC s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % kurzu.

Bitcoin (BTC) má  mezi ostatními virtuálními měnami, jako je ethereum či například litecoin, stále neotřesitelnou vedoucí pozici. Jeho kurz se od začátku roku zvýšil o třetinu na 9100 USD, což odpovídá asi 217 000 Kč. „Bitcoin měl za sebou působivý růst na začátku roku, který zbrzdila koronavirová krize. Investoři si nicméně záhy uvědomili, že jde na rozdíl od akcií o alternativní aktivum se slušným potenciálem růstu. Ten by měl navíc v druhé polovině roku pokračovat překročením psychologické hranice 10 000 USD/BTC,” uvedl ředitel Bitstocku Martin Stránský. Je také nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

Bitcoin je internetová open-source P2P  platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.

 Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nezisková organizace Apache Software Foundation.