Zasedání centrální banky USA úrokové sazby nezměnilo
Čtvrtek 13. červnaOčekávané zasedání centrálních bankéřů Spojených států amerických Federálního výboru pro volný trh Federálního rezervního systému FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), která má pravomoc stanovovat úrokové sazby v USA ponechalo současnou výši úrokových sazeb v rozpětí od 5,25-5,50 % p.a. beze změny. Toto zasedání, které probíhalo ve dnech 11. a 12.6. 2024 sice dle predikce stratégů finančního trhu snížení sazeb nepřineslo, ale zpřesnilo výhled možného snižování sazeb a to z původně plánovaných třech snížení pouze na jedno v letošním roce 2024.
Tomuto rozhodnutí těsně předcházelo zveřejnění dat spotřebitelského indexu CPI (Consumer Price Index) v USA, který indikoval sice snížení míry inflace v USA na úroveň ve výši 3,3 % meziročně, ale stále dynamika poklesu míry inflace v USA, která se aktuálně meziměsíčně ba nopak zvýšila o 0,2 % svého růstu tak dostatečně nepřesvědčila členy FOMC FED o tom, že při snížení sazeb by bylo možné dosáhnout stanoveného inflačního cíle v dohledném časovém období. Právě na základě těchto dat spolu s dalšími faktory rozhodli členové FOMC o ponechání úrokových sazeb v dosavadní výši. V rámci tiskové konference uskutečněné dne 12.6.2024 po zasedání FOMC FED pak předseda FEDu pan Jerome Powell uvedl, že žádný z členů tohoto klíčového výboru centrální banky nenavrhoval opačný krok a to zvýšení stávajících úrokových sazeb v USA.
V reakci na tuto situaci se pak následně směnná hodnota amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu mírně snížila, avšak již v průběhu následujícího obchodního dne a to čtvrtka dne 13.června letošního roku 2024 jeho směnná hodnota dle dolarového indexu DXY (US Dollar Curency Index) vrostla. Aktuálně se tak v průběhu evropského rána dne 13.6.2024, zhruba v čase 8:37 CET bodový stav tohoto indexu DXY pohyboval ve výši 104,84 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro /EUR) a amerického dolaru, coby ústřední měna světového komoditního trhu pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,0802 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,0463 % kurzu vůči USD.
Podle vyjádření samotného šéfa FEDu pana Powella je nyní těžké říci zda dosavadní monetární politika centrální banky USA Federal Reserve Systém (FED) je dostatečně restriktivní. Omezující postoj Federálního rezervního systému k měnové politice má vliv na inflaci, v kterou centrální bankéři doufali, řekl ve středu odpoledne předseda Fedu Jerome Powell. Centrální bankéři ale stále čekají na dostatečný pokrok, dodal. “Otázku, zda je to dostatečně omezující, budeme časem vědět,” řekl Powell. “Ale myslím, že z důvodů, o kterých jsem mluvil na poslední tiskové konferenci a na jiných místech, si myslím, že důkazy jsou docela jasné, že politika je restriktivní a má, víte, účinky, v které bychom doufali.”, uvedl pan Powell. Dále pak předseda Federálního rezervního systému pan Jerome Powell řekl, že není jasné, proč je sentiment běžných Američanů tak „kyselý“ na ekonomiku. “Nemyslím si, že někdo má definitivní odpověď, proč lidé nejsou tak šťastní z ekonomiky, jak by mohli být,” a dále doplnil : „…..existuje rostoucí ekonomika a silný trh práce. Zatímco inflace byla vysoká, tempo růstu cen se „výrazně snížilo“.