Zasedání ČNB patrně změny nepřinese

Úterý 1. listopadu

CNB BR FX24

Tento první listopadový týden roku 2022, jako čtyřicátý čtvrtý v pořadí bude podle výhledu ekonomických zpravodajů pokračovat ve znamení pokračujících zasedání centrálních bank. V minulém týdnu již proběhlo zasedání Evropské centrální banky (ECB), které zvýšilo úrokové sazby o 0,75 % ročně a tento týden se chystá centrální banka USA Federal Reserve Systém (FED) oznámit ve středu 2.11.2022 také další zvýšení a dokonce v odhadované stejné výši zvýšení úrokových sazeb jako ECB. A v čtvrtek dne 3.11.2022 proběhne měnověpolitické zasedání centrální banky ČR ČNB,

Zasedání Bankovní rady České národní banky, která je oprávněna upravovat výši úrokových sazeb v České republice se tak uskuteční ve čtvrtek 3.11.2022, a to den po zasedání centrální banky Spojených států  FED (Federal Reserve System), jejíž  rozhodnutí mají klíčový vliv na globální finanční trhy. Ovšem analytici na rozdíl od rozhodnutí ECB či očekávaného rozhodnutí FEDu od rozhodnutí Bankovní rady ČNB neočekávají změny výše úrokových sazeb. Podle nedávného vyjádření víceguvernérky ČNB paní Evy Zamrazilové je nyní vzhledem k výši inflace stávající objem úrokových sazeb stále dostatečně vysoký. Zároveň pak v této souvislosti varovala, že v současnosti se nemohou mzdy zvyšovat o výši inflace tak jak navrhují odboráři neboť to by růst inflace se ještě navýšil a v konečném důsledku by to ohrozilo i samotnou zaměstnanost.

Nejen na základě těchto skutečností, ale i s přihlédnutím k stále platnému režimu intervencí ČNB ve vztahu k směnné hodnotě české koruny (CZK) vůči hlavním světovým měnám se tato domácí měna České republiky, česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) v průběhu úterního evropského rána dne 1.11.2022, zhruba v čase 6:38 CET obchodovala na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši rozpětí od 24,4579 do 24,5158 CZK za EUR s dosavadním mírným denním posílením CZK o + 0,01 % kurzu vůči EUR. Směnná hodnota české koruny vůči americkému dolaru (USD) v uváděném dni a čase se zvýšila výrazněji a to dle vyjádření analytiků zejména z důvodu globálního momentálního oslabení amerického dolaru, Tento měnový pár USD/CZK se tak obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši rozpětí od 24,6730 do 24,7240 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,26 % kurzu vůči USD. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár EUR/USD v uváděném dni a čase obchodoval na devizovém trhu v kurzu 0,9912 USD za EUR s dosavadním denním oslabením USD o – 0,28 % kurzu vůči EUR.

Podle analytiků ČSOB a společnosti Patria Finance tak česká koruna (CZK) bez větších problémů odolává dalšímu razantnímu přitvrzení měnové politiky ze strany ECB a do nového týdne vstupuje na úrovni zhruba ve výši 24,50 EUR/CZK. Jestřábí ofenzíva hlavních centrální bank přitom bude pokračovat středečním zasedáním Fedu, od kterého se všeobecně očekává opětovné zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že ČNB ve čtvrtek dne 3.11.2022 s největší pravděpodobností  ponechá svou základní sazbu beze změny, pozitivní úrokový diferenciál mezi CZK a USD se bude dále zužovat. Toto pak dle názoru těchto odborníků  povede k silnějším depreciačním tlakům na české koruně. Na druhou stranu, většina analytiků a finančních stratégů devizového trhu předpokládá, že na čtvrteční tiskové konferenci ČNB patrně ústy svého guvernéra pana Aleše Michla potvrdí svůj závazek tlumit “nadměrné kurzové výkyvy domácí měny ČR, české koruny. Dalším ukazatelem pro obchodní trend CZK a to posilování nebo oslabování směnné hodnoty české koruny podle analytiků budou v průběhu první poloviny listopadu letošního roku 2022 klíčové ekonomické ukazatele a to zejména vývoj stavu inflace v ČR a především bleskový odhad hrubého domácího produktu (HDP) za třetí čtvrtletí letošního toku 2022.