Zasedání FOMC FED výrazné změny nepřineslo
Čtvrtek 29. červenceFederální výbor pro volný trh centrální banky USA Federal reserve System (FOMC FED) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 27. a 28.7.2021 udržel svou referenční úrokovou sazbu téměř na nule a uvedl, že ekonomika pokračuje v pokroku navzdory obavám z pandemického šíření. Federální výbor pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee) podle očekávání uzavřel toto své dvoudenní zasedání s tím, že ponechal úrokové sazby v cílovém rozmezí mezi nulou a 0,25% p.a.. Spolu s tím také FOMC FED jednomyslně schválil prohlášení, ve kterém uvedl, že ekonomika nadále „posiluje“.
Nejen na základě tohoto výsledku jednání centrální banky USA Federál Reserve System reprezentované členy Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC – Federal Open Market Committee) nastala následně změna obchodního trendu devizového trhu ve spojitosti se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD), která oslabila vůči ostatním světovým měnám. Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 29.července letošního roku 2021, zhruba v čase 9:51 CET tato směnná hodnota USD podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu amerického dolaru vůči další šestici hlavních světových měn, pohybovala na bodové hodnotě ve výši 92,11 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,23 % předchozí bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,187 USD za EUR s dosavadním denním poklesem USD o – 0,19 % kurzu vůči EUR.
V rámci tak zvaného inverzního pravidla tj. situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní měna klesá tak díky zájmu investorů z tzv .mimo dolarové zóny vzrůstají ceny vybraných komodit na trhu a to zejména ropy a zlata. Aktuálně se tak v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne 29.7.2021, zhruba v čase 9:58 CET na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala cena zlata s denním růstem o + 0,91 % na hodnotě ve výši 1.816,10 USD za trojskou unci. Obdobně došlo i k nárůstu ceny lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), která na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) posílila svoji cenu v denním pohybu o + 0,84 % na stavu své hodnoty ve výši 73,00 USD za barel. Co se týče růstu cen drahých kovů tak dosavadního denního nejvyššího cenového nárůstu dosáhlo stříbro, které se obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) s dosavadním denním nárůstem o + 2,28 % na hodnotě ve výši 25,445 USD za trojskou unci.
Navzdory optimismu ohledně ekonomiky Spojených států amerických (USA) a vzájemnému vlivu globální ekonomiky na domácí ekonomiku Spojených států, předseda Jerome Powell řekl, že FOMC FED zdaleka neuvažuje o zvýšení sazeb. “Náš přístup zde musí být co nejtransparentnější.” Dosud jsme nedosáhli podstatného dalšího pokroku, “řekl šéf FEDu pan Powell a dále pokračoval : “Vidíme, že máme nějakou půdu k pokrytí, abychom se tam dostali.” „Podstatný další pokrok“ v oblasti inflace a zaměstnanosti je měřítkem, které FED stanovil předtím, než zpřísní politiku, což by znamenalo zpomalení a v konečném důsledku zastavení měsíčních nákupů dluhopisů a v konečném důsledku zvýšení úrokových sazeb, uvádí FED ve svém prohlášení po tomto posledním zasedání FOMC. Podle ekonomických zpravodajů v tomto prohlášení FOMC FED bylo uvedeno pouze to, že „pokroku“ bylo dosaženo , a FOMC bude nadále sledovat podmínky, aby zjistil, jak blízko se dostávají k cílům Fedu a tak dle těchto odborníků je toto vnímáno jako kývnutí na to, že změny politiky, zejména pokud jde o měsíční nákupy dluhopisů, by mohly být na cestě.