Zasedání FOMC FED zatím sazby nezměnilo
Čtvrtek 22. záříHlavní orgán centrální banky Spojených států amerických , federální výbor otevřeného trhu FOMC FED (Federal Open Market Committee Fedral Reserve Systém) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 20.-21 září 2016 se plně věnoval své klíčové kompetenci a to úrokovým sazbám. Ovšem ani toto zářijové zasedání nerozhodlo o okamžitém zvýšení úrokových sazeb a prozatím je ponechalo opět beze změny. Avšak vystoupení šéfové FED paní Janet Yellen na tiskové konferenci, v čase evropského středečního večera 21.9.2016, zhruba po 20:00 CET již přineslo konkrétní informace dotýkající se jasného obrysu vývoje úrokových sazeb v USA, stanovovaných FOMC FED na svých dalších zasedáních.
Zasedání FOMC FED tedy rozhodlo dle očekávání většiny investorů a analytiků makléřských společností opět v holubičím duchu avšak již s jasnou představou následujícího vývoje stanovení vyšších úrokových sazeb v postupných krocích. Na základě podrobného výkladu sdělení šéfové FED paní Yellenové následně finanční stratégové zcela přesně vykládají toto sdělení a uvádějí, že zvýšení úrokových sazeb v USA lze očekávat již na prosincovém zasedání, které bude probíhat ve dnech 13. a 14.12.2016. Odhad zvýšení počítá s nižší než původně plánovanou výší 0,9 % p.a. do konce letošní roku 2016 a to s úrokovou sazbou v rozmezí 0,4 - 0,65 % p.a ze stávající výše 0,25 -0,50 % p.a. Pro následující rok 2017 jsou odhady na základě vystoupení paní Janet Yellenové takové, že FOMC FED předpokládá upravit úrokovou sazbu v tomto roce postupně dvakrát a to vždy minimálně o čtvrt percentuálního bodu tj. o + 0,25 % p.a. V letech 2018 a 2019 pak FOMC FED předpokládá upravit úrokové sazby již ve třech krocích každý rok a to tak, aby na konci roku 2019 výše úrokových sazeb dosahovala výše 2,625 % ročně.
Tento týden také zasedala centrální banka japonského císařství BOJ (Bank of Japan) a to netradičně ve stejný den, závěrečného jednání centrální banky USA FED (Fedral Reserve Systém). BOJ několik hodin před tiskovou konferencí FED oznámila svůj plán nové monetární politiky. Po interním zhodnocení současných opatření udělala Japonská centrální banka nečekaný krok, kdy zavedla plán na dosažení nulové úrokové sazby pro 10-ti leté vládní dluhopisy, což by mělo pomoci v boji proti deflaci.Bude také rovněž pokračovat s kvantitativním uvolňováním, dokud inflace nepřekročí 2%. Nezměněná zůstala úroková sazba na vklady, minus 0,1%. Banka tuto míru zavedla v únoru na určité sumy peněz držené komerčními bankami, aby podpořila půjčování. Opatření ale přineslo pouze omezené výsledky.Pod vedením guvernéra Haruhika Kurody banka již 3 a půl roku zaplavuje ekonomiku penězi z nákupů vládních dluhopisů. Zatím žádná politika banky ale nebyla co se týče zvýšení inflace úspěšná. Nově připravovaná opatření jsou, ale o něco ráznější než ty předchozí.
Na tyto skutečnosti téměř okamžitě zareagoval mezinárodní devizový trh Forex trh a aktuálně během evropského dopoledne 22.září 2016, zhruba v čase 9:28 CET se japonský yen (JPY) vůči americkému dolaru (USD) obchoduje v kurzu lehce nad 100 JPY za USD a to 100,49 JPY za USD, kdy nejníže v rámci denního obchodování bylo dosaženo vzájemného kurzu 100,11 JPY za USD. Americký dolar vůči japonskému yenu od začátku letošního roku 2016 v klouzavém průměru na základě údajů technické analýzy ztratil svoji hodnotu o – 16,54 % předchozího kurzu. Aktuální postavení centrální evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) je momentálně v trendu býčího trhu a EUR vůči USD v rámci dosavadního denního obchodování posiluje o + 0,38 procenta v kurzu 1,1228 USD za EUR.