Zlato má tendenci těžit ze stimulačních opatření
Čtvrtek 15. říjnaStávající obchodování na komoditním trhu se zlatem odráží současný vztah investorů k investičnímu zlatu, kteří k němu přistupují s ohledem na fakt, že zlato je obecně považováno za finanční nástroj sloužící pro zajištění proti inflaci a znehodnocování měny vůbec, míní ekonomičtí zpravodajové. Faktem dle analytiků makléřských společností zůstává to, že komoditní trh se zlatem momentálně indikuje snahu investorů využít stávajících stimulačních opatření centrálních bank a zejména pak centrální banky USA Federal Reserve System (FED) ve vztahu k monetární politice ovlivňující směnnou hodnotu amerického dolaru.
Cena zlata se v posledních dnech tak pohybuje střídavě nad i pod cenovou hranicí ve výši 1.900 USD za trojskou unci a aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 15.října 2020, zhruba v čase 6:41 CET se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) cena investičního zlata pohybovala na hodnotě ve výši 1.904,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním oslabením o -0,1625 % své předchozí ceny. Nicméně cena zlata dle technické analýzy, jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytiky makléřských společností, zaznamenává od začátku roku svůj nárůst o + 22,94 % předchozí ceny a v ročním porovnání pak cena zlata vzrostla o + 25,64 % své ceny za posledních 52 týdnů. Na druhé straně je faktem, že stávající cena je již dost vzdálená od svých cenových maxim, kterých dosahovala během února 2020 a to v počátku globální pandemie koronaviru, kdy například 8,února 2020 se cena vyšplhala až na 2.089,20 USD za trojskou unci, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.
Aktuální ceny zlata v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 15.10.2020 bylo dosaženo za situace, kdy na mezinárodním devizovém trhu směnná hodnota amerického dolaru (USD) celkově dle indexu DXY posílila. V uváděném dni a to zhruba v čase 6:51 CET se hodnota tohoto dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na bodovém stavu ve výši 93,40 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,02 % předchozí bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase tak USD zejména posiloval vůči japonskému jenu (JPY), kdy vzájemný směnný kurz na Forex trhu vykazoval směnný kurz na hodnotě ve výši 105,26 JPY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,10 % kurzu vůči JPY. Ovšem obchodní trend globálního měnového páru EUR/USD v uváděném dni a čase vypovídal o momentálním posilování jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) při stavu kurzu ve výši 1,175 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank a to na základě sdělní prostřednictvím ekonomických zpravodajů v současnosti většina investorů očekává cenový návrat investičního zlata blíže k horní hranici nad 1.900 USD za trojskou unci s predikcí překročení ceny zlata nad hranici 2.000 USD za trojskou unci v závěru letošního roku 2020 a následně v prvním čtvrtletí příštího roku 2021 s obchodním trendem postupného zvyšování své ceny. Současné některé analytické odhady tak hovoří o značném potenciálu růstu ceny zlata a to až k cenové hranici ve výši 2.400 USD za trojskou unci v průběhu dvou let. Podle finančních stratégů je současná relativně nižší cena zlata velmi silně ovlivněna značnou nervozitou z amerických prezidentských voleb a dopadu na fiskální rozpočet USA, neboť aktuálně do voleb rozhovory mezi Demokraty a Republikány ohledně rozpočtu byly zastaveny. Zároveň však analytici upozorňují, že aktuální výše cena zlata je atraktivní pro spekulativní obchod s predikcí nárůstu ceny zlata s ohledem na ekonomické dopady stávající koronakrize.