Zlato opět v zájmu investorů

Středa 2. srpna

Obchodování s investičním zlatem dle sdělení ekonomických zpravodajů a na základě výsledků technické analýzy v současnosti zaznamenává zvýšený zájem účastníků komoditního trhu o tento drahý kov jako finanční nástroj finančního trhu. Investiční zlato v průběhu měsíce července letošního roku vzrostlo o více jak 2 % své předchozí ceny, kdy během šesti týdnů obchodování dosáhlo až na cenu 1.276,60 USD za trojskou unci a od začátku letošního roku 2017 připsalo o + 9,13 % vyšší cenu. Aktuálně dne 2.srpna 2017, během evropského rána, zhruba v čase 5:51 CET se investiční zlato na světovém komoditním trhu obchodovalo v ceně 1.272,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,5628 % své ceny z důvodu částečného výběru zisků investorů.

Dosažený, relativně vysoký nárůst ceny investičního zlata v rámci obchodování na světovém komoditním trhu přisují analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank zejména vlivu poklesu amerického dolaru (USD) a tím došlo k zvýšenému zájmu investorů, kteří v drtivé většině právě pocházejí mimo dolarovou zónu běžného platebního styku. Dále pak dle sdělení ekonomických zpravodajů značná část investorské veřejnosti a zejména investorů z USA ztrácí důvěru v plánované změny v USA jako je například slibovaná Donaldem Trumpem daňová reforma a další změny zákonů, které by měly vytvořit podmínky růstu americké ekonomiky. Místo toho je veřejnosti předkládán chaotický a stále v Kongresu i Senátu USA neprohlasovatelný návrh na zrušení systému zdravotního pojištění zavedený předchůdcem Trumpa panem ex prezidentem USA Barackem Obamou, známým jako tak zvaný systém zdravotního pojištění Obamacare.

 

Tyto všechny skutečnosti spolu se zvyšujícím se tlakem bezpečnostního napětí v rámci konfliktu USA se Severní Koreou a v posledních dnech i s Venezuelou po nedělních dne 30.7.2017 proběhlých volbách v této Latinsko-americké zemi.  Představitelé USA  z Bílého domu včetně prezidenta Trumpa tento výsledek voleb neuznávají, považují ho za podvod a lídra státu pana Madura označili za novodobého diktátora a dle staré Buschovi terminologii jej zařadili do tak zvané „osy zla“ mezi takové země jako jsou Severní Korea či byly v nedávné minulosti Libye či Irák za doby Sadama Husaina. Za této situace o to více z pohledu investorů se investiční zlato opětovně připomnělo jako tak zvaný „bezpečný přístav“ a analytici hovoří o návratu zlata jako uchovavatele trvalé finanční hodnoty. Ovšem ekonomičtí zpravodajové upozorňují, že tento význam investičního zlata je nyní v současné době ještě velmi předčasný.

 

Nicméně význam zlata vzrůstá nejen ve formě investic jako investiční zlato nýbrž i jako drahý průmyslový kov, který je používán zejména pro potřeby spotřebitelského průmyslu. V prvé řadě pochopitelně ve šperkařství a zlatnictví a rovněž při výrobě elektrotechniky a zejména elektroniky. Zájem světové populace o osobní potřeby ve formě zlatých šperků meziročně stále narůstá. V tomto ohledu pak následně analytici makléřských společností upozorňují na atraktivní potenciál těchto těžařů a  zpracovatelů zlata v podobě investice do akcií těchto společností jako například jsou Goldcorp Inc. (NYSE-GG), Barrick Gold Corp. (NYSE-ABX) či Agnico Eagle Mines Ltd. (NYSE-AEM). Zároveň meziročně vzrůstá spotřeba drahých kovů a zlata při výrobě chytrých telefonů. Podle studií vzdělávací organizace Minerals Education Coalition se ročně vyhodí zhruba 140 milionů mobilních telefonů, které obsahují přibližně 3,9 tuny zlata. Vzhledem k tomu, že doposud objevené zásoby zlata pod vlivem této zvyšující se poptávky se rychleji tenčí lze dle analytiků predikovat následný růst ceny zlata na komoditním trhu. Podle finančních stratégů v střednědobém investičním horizontu s výhledem konce roku 2017 se uvádí reálně dosažitelná cena okolo 1.300 USD za trojskou unci.