Zlato opět v zájmu investorů
Středa 8. dubnaStávající situace na globálním finančním trhu podle světových ekonomů a finančních stratégů opět plně nahrává zvýšenému zájmu investorů o investice realizované prostřednictvím finančních nástrojů zahrnující cenový podíl zlata a to nejen v jeho fyzické podobě. Začátkem tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku jako patnáctý v pořadí tak cena zlata přesáhla 1.700 USD za trojskou unci. V polovině tohoto 15.týdne roku 2020 se cena zlata na komoditním trhu a to z důvodu výběru zisku investory pohybovala lehce pod touto cenovou hranicí.
Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 8.dubna 2020 cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre), zhruba v čase 6:49 CET pohybovala na hodnotě ve výši 1.686,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,15 % své ceny. Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na data technické analýzy tak cena zlata od začátku letošního roku 2020 vzrostla o + 10,06 % své předchozí ceny ke konci prosince loňského roku 2019. V celkovém ročním srovnání pak tato komodita zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) zvýšila svoji hodnutu o + 25,91 % své ceny za posledních 52 týdnů.
Opatření jednotlivých centrálních bank jako snaha o udržení tempa ekonomiky a zamezení značných ekonomických ztrát je dnes v době boje proti virové nemoci Covid-19 denním programem téměř každé bankovní rady či výboru centrálních bank po celém světě. Zejména pak dle ekonomických zpravodajů se toto po nejvíce týká tak zvaně US dolarové zóny v čele s centrální bankou USA – FED (Federal Reserve System). Federální rezervní systém snížil sazby na nulu a uvolnil masivní program nákupu QE- takzvaně nekonečná aktiva. Kromě toho zákonodárci v Kongresu USA ve Washington schválili svůj třetí fiskální zákon, který povoluje historicky nejvyšší míru zadluženosti USA a to v objemu dalších 2,2 bilionu amerických dolarů.
Vedle finančních intervencí a subvencí domácí ekonomiky v USA na úrovni výrazné změny monetární politiky centrální banky FED, dochází i k procesu přípravy masivní podpory ekonomik nejen zemí eurozóny, ale i všech ostatních členských zemí Evropské unie jako celku na úrovni Evropské centrální banky (ECB) spolu s vytvořením záchranného Euro fondu s téměř gigantickým objemem ve výši 15 bilionů eur. Podle finančních stratégů v napojení na analytiky makléřských společností tak nyní celý finanční svět má relativně snadné peníze a to již více než deset let, ovšem nikoliv v takovém měřítku usnadnění, které právě aktuálně startuje. Výsledkem takového to přístupu k řešení stávající korona krize je téměř jistý stav, který přinese nekontrolovatelnou inflaci a to již koncem tohoto roku 2020, míní tito odborníci a dodávají, že právě v obavě investorů z inflačního znehodnocení stávajících měn bude čím dál tím větší zájem o investice ve zlatě.