Zlato po poklesu ceny opět posiluje svoji hodnotu
Středa 24. listopaduCena zlata po svém poklesu v průběhu úterní obchodní seance komoditního trhu dne 23.11.2021, kdy cena poklesla pod hranici podporované ceny 1.800 USD za trojskou unci se v průběhu evropského rána dne 24.11.2021, zhruba v čase 7:42 CET k této hranici vrací. Aktuálně se tak investiční zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala na hodnotě ve výši 1.793,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,53 % své předchozí ceny. Tato stávající cena stále představuje pokles ceny zlata o – 6,5 % od začátku letošního roku 2021 na komoditním trhu.
Vývoj ceny zlata v krátkodobém horizontu podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností lze jen velmi těžko odpovědně a s přesností predikovat. V této záležitosti odhadu ceny zlata totiž existují dva nesmiřitelné tábory odborníků komoditního trhu, kdy jedni jsou přesvědčeni o růstu ceny zlata nad 2.000 USD za trojskou unci a to již v začátku příštího roku 2022 a druhá část expertů a obchodníků se zlatem, které spíše je přesvědčena o mírnějším poklesu ceny zlata, která se bude pohybovat v širším cenovém rozpětí od 1.600 USD za trojskou unci do hodnoty ceny zlata nepřesahující 1.900 USD za trojskou unci. Tito odborníci vycházejí ze statistického přehledu využití zlata jako drahého kovu a od tohoto pak dle svého názoru predikují vlastní vývoj ceny v krátkodobém investičním horizontu.
Podle tohoto statistického výhledu použití zlata pak vyplývá, že šperky tvoří až 50 % celosvětové poptávky po zlatě, následující tak zvaný odbyt zlata pak z 25 % zajišťují centrální banky všech zemí světa, které postupně doplňují své zásoby fyzického zlata. Obdobným způsobem pak hromadí fyzické zlato i jednotlivci, kteří v celosvětové spotřebě zlata tak zaujímají zhruba 15 % celkové poptávky po zlatě. Další významnou spotřebu zlata pak tvoří zhruba s 10 % průmyslové využití zlata jako drahého kovu. Vyjma využití pro průmyslové účely je otázka zvýšené poptávky právě předmětem rozdílných názorů jednotlivých odborníků na trh se zlatem. Část těchto analytiků je přesvědčena, že právě v tomto nadcházejícím čase Vánoc se výrazně zvýší poptávka po špercích jako vhodném vánočním dárku a zejména pak by se měla zvýšit poptávka po zlatě v Indii, kde probíhá festivalová a svatební sezóna.
Na druhé straně pak značná část expertů na komoditní obchody se zlatem uvádí, že díky období ekonomického poklesu v souvislosti s virovou pandemií bude zájem o tak zvané zlaté dárky podstatně menší. Spolu s tím, kdy začíná u centrálních bankéřů převažovat názor, že v boji proti rostoucí inflaci by mohlo být účinné zvyšování úrokových sazeb s následným efektem zpevnění příslušné domácí měny tak i jejich zájem o doplnění a rozšíření zlatých rezerv bude výrazně nižší. Navíc se tito odborníci domnívají, že historická úloha zlata jako trvalého uchovavatele finanční hodnoty již začíná být překonána a vývoj v několika posledních letech tak ukazuje, že zlato není zcela sto procentním proti inflačním finančním nástrojem. Podle těchto finančních stratégů tato funkce proti inflačních nástrojů postupně přechází na trh s kryptoměnami a zejména pak v podobě virtuální měny Bitcoin (BTC), avšak s velmi vysokým investičním rizikem.