Zlato po poklesu vykazuje býčí trend

Středa 8. listopadu

Ceny zlata sice přišly o téměř polovinu svého nedávného nárůstu, avšak momentálně cena investičního zlata vykazuje obchodní trend býčího trhu. Futures investičního zlata v úterý dne 7.listopadu 2017 nedokázaly pokračovat v pondělním nárůstu ze dne 6.11.2017 o + 1 % a následně ceny investičního zlata na světovém komoditním trhu klesly. Ovšem v pondělí 6.listopadu 2017 přitom ceny investičního zlata zaznamenaly největší jednodenní nárůst od 25. Září letošního roku 2017. Aktuálně během evropského rána dne 8.listopadu 2017, zhruba v čase 7:23 CET se na světovém komoditním trhu cena investičního zlata pohybovala v ceně 1.277,40 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o 1,60 USD na trojskou unci což v percentuálním vyjádření představuje dosavadní denní růst ve výši o + 0,13 % své ceny.

Posilující americký dolar  (USD) oslabil poptávku po drahých kovech, která už v  pondělí 6.11.2017 spolu s ostatními komoditami prudce stoupla díky nárůstu v cenách ropy. Nárůst cen ropy mohl předznamenávat vyšší inflaci, která by prospěla cenám drahých kovů.  Dolarový  index DXY (US Dollars Currency Index), který porovnává dolar s šesti světovými měnami, stoupl o + 0,2 % na 94,982 USD bodů. Index se většinou hýbe inverzně vůči cenám zlata, jelikož silnější dolar činí zlato méně atraktivní pro investory používající jiné měny. Aktuálně tentoindex DXY běhěm evropského rána dne 8.listopadu 2017, zhruba v čase 7:29 CET vykazoval svoji hodnotu ve výši 94,91 USD bodů s dosavadním drobným poklesem o – 0,01 % své předchozí bodové hodnoty.

 

Investoři velmi pozorně sledují vedle pohybu ceny investičního zlata také velmi atraktivní vývoj cen tak zvaného černého zlata a to ropy. Cena ropy Brent  již překročila svoji obchodně psychologickou hranici 60 USD za barel a aktuálně dne 8.11.2017, zhruba v čase 7:57 CET byla její cena na světovém komoditním trhu ve výši 63,32 USD za barel a cena ropy WTI se pohybovala ma hodnotě 56,81 USD za barel. Obě uváděné komodity ropy aktuálně vykazovaly drobný pokles způsobený dle ekonomických zpravodajů výběrem zisků dosažených investory. "Trhy se soustředí na vývoj v Saudské Arábii, kde došlo k vlně zatýkání a na Trumpovu návštěvu asijských partnerů USA," řekl Chintan Karnani, vrchní tržní analytik v Insignia Consultants.

 

Silný dolar sice zamezuje dalšímu růstu zlata, ale nadále zůstává vysoce atraktivní finanční nástroj globálního trhu.  Důvěra v něj je podložená i sebevědomým vystupováním Federálního rezervního systému (FED), který v době, kdy ostatní centrální banky volí opatrnost, plánuje další zvyšování úrokových sazeb, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.  "Navzdory dnešnímu poklesu zlato vykazuje jistou vytrvalost. Drží se zhruba ve stejném rozpětí a to i navzdory 15týdenním maximům v ICE dollar indexu," řekl Peter Grant, vrchní tržní analytik pro brokera se zlatem USAGOLD.  Podle analytiků makléřských společností lze již ve střednědobém investičním horizontu očekávat růst ceny investičního zlata v reakci na přetrvávající globální bezpečnostní riziko s ohledem na stále nedořešenou otázku vzájemných vztahů USA a Severní Koreje. Rovněž podle finančních stratégů není v budoucnu vyloučen stále se zhoršující vztah USA a Iránu a partnerské vztahy Ruska s USA rovněž nevykazují známky trvalé mírové spolupráce.