Zlato stále udržuje cenu nad 1100 USD za trojskou unci

Úterý 1. září

Průběh obchodování na Forex trhu s investičním zlatem i nadále v dalším obchodním týdnu zaznamenává jeho cenu nad psychologickou hranicí 1.100 amerických dolarů za trojskou unci a to převážně v trendu býčího trhu. Aktuálně dne 1.září 2015 během evropského dopoledne zhruba v čase 10:55 CET se hodnota investičního zlata pohybuje v ceně 1.140,30 USD za trojskou unci a během dnešního obchodního dne již připsalo o + 8,80 USD na trojské unci což v percentuálním vyjádření představuje nárůst ceny o + 0,78 % své předešlé ceny v rámci dosavadního denního obchodu.

Zlato, které je od pradávna považováno jako faktor - uchovavatel trvalé finanční hodnoty již několik let zejména od svého prudkého poklesu v konci roku 2012 a následným postupným poklesem v dalších letech přestalo být až tak atraktivní investicí oproti dynamicky rostoucímu akciovému trhu. Stávající vývoj čínské ekonomiky a zejména její výhled, který odráží zpomalení tempa růstu ekonomiky ještě pomalejším tempem než očekávala většina světových finančních analytiků a stratégů a to nejen v Číně přináší taktéž dlouho avizované rozčarování pro akciový trh. Akcie obchodované na světovém akciovém trhu momentálně ve většině zaznamenávají nadále pokračující pokles ikdyž již ke stabilizaci akciového trhu po vlně odstartované devalvací čínského chuanu již došlo.

Americké akciové indexy jako například DJIA včera dne 31.8.2015 uzavřel své obchodování v poklesu o -114,98 bodu což odpovídá -0,59% předchozího stavu na bodové hodnotě 16.528,03 bodu. Další US akciový index S and P 500 rovněž uzavřel v poklesu o -16,69 bodu což v percentuálním vyjádření odpovídá poklesu o -0,84% na stavu 1.972,18 bodu. Podle tohoto výsledku stavu bodové hodnoty pak někteří analytici upozorňují na psychologickou hranici 2.000 bodů, která byla již prolomena a pokud by měl pokles pokračovat i pod 1.900 bodů dalo by se již hovořit o počátku destabilizace akciového trhu středních a menších veřejně obchodovatelných společností. Stávající trend většiny indexů volatility ovšem v tomto ohledu udává pozitivní data a optimistický výhled zejména pro US akciový sektor.

Stávající obchodování na evropském akciovém trhu dne 1.září 2015 zhruba v čase 11:10 CET je převážně ve znamení medvědího trhu a hlavní akciové indexy signalizují svá čísla v červené barvě – poklesu. Například hlavní německý akciový index DAX je nyní na stavu 9.951,60 což je dosavadní pokles o 307,86 bodu což v procentech představuje pokles o -3,00 % své předchozí bodové hodnoty v rámci dosavadního obchodního dne. Londýnský FTSE v rámci dnešní obchodní seance poklesl o – 167,20 bodu což je o – 2,68 % své předchozí bodové hodnoty a nyní je na stavu 6,080,74 bodu. Nadále postupující pokles asijských trhů se v tomto ohledu projevil i na aktuálním obchodním průběhu evropského akciového trhu. Japonský NIKKEI poklesl o = 3,84%, čínský SHANGHAI také poklesl o -1,28 % a asijský akciovýindex HSI v Hong Kongu poklesl o – 2,24 %. svého předchozího bodového stavu.

K zmírnění tohoto poklesu na evropském akciovém trhu dochází nyní v aktuálním čase před evropským polednem kdy byla reportována data o snižující se nezaměstnanosti v Německu a výhled dává jasné předpoklady o růstu německé ekonomiky. Míra nezaměstnanosti s hodnotou 6,4% je hluboko pod průměrem zemí Evropské unie, který udává stav 10,9% s tím, že po skončení sezónách prací lze očekávat v rámci zemí EU průměrnou nezaměstnanost 11,1%. Toto číslo ve srovnání s Českou republikou je zhruba dvojnásobné neb vývoj nezaměstnanosti v ČR podle posledních údajů dosáhl stavu 5,2% a tempo růstu české ekonomiky v průběhovém stavu tempa růstu o + 4,4% je považováno za momentálně nejrychlejší růst ekonomiky v Evropě. Akciový index pražské burzy PX pod vlivem globálního vývoje akciového trhu se nyní zhruba v čase 11:50 CET dne 1,září 2015 nachází rovněž v poklesu o -1,62% předchozí bodové hodnoty na stavu 1.007,47 bodu.

Na tuto skutečnost reaguje i stávající obchod a zlato stále udržuje trend býčího trhu a po poklesu cen světové produkce ropy a nyní i poklesu akciového trhu v globálním měřítku se stává investičním útočištěm pro zejména konzervativní investory. Ovšem podle predikce analytiků je otázkou zda a jak dlouho tento trend bude přetrvávat. Někteří finanční stratégové poukazují na možnost uvolnění značného množství fyzického zlata na trh ze strany asijských obchodníků a tím i značně pravděpodobnou možnost snížení ceny zlata odhadovanou až pod hranicí 1.000 USD za trojskou unci v rozmezí 700-900 USD za trojskou unci.