Zlato stále v kurzu a i ČNB zvýšila zlaté rezervy

Úterý 27. července

CNB BR FX24

Lidé těží zlato již 6000 let, o čemž svědčí jak písemné prameny, tak archeologické nálezy. Celkové množství vytěženého zlata se odhaduje na 75.000 až 117.000 tun, z čehož 65 procent připadá na 20. století. Nyní se zlato kromě Antarktidy těží na všech kontinentech. Mezi největšího producenta patří Čína, jejíž těžba v roce 2019 tvořila 11 procent z celkové světové produkce, dále Rusko, Austrálie, Spojené státy americké a Kanada. Mnohé centrální banky ve světě zlato v posledních letech nakupovaly ve velkém, avšak Česká národní banka (ČNB) se naopak zlata zbavovala, až teprve nedávno začala zlato opět nakupovat.

Centrální banka České republiky Česká národní banka (ČNB) letos mírně navýšila své zásoby zlata a to na bezmála deset tun. Před rokem byly zhruba o jednu tunu nižší. Ovšem na politice ČNB ohledně držení žlutého kovu ve svých rezervách se ale nic nezměnilo, řekl deníku Právo guvernér ČNB pan Jiří Rusnok. „Zlata momentálně máme skoro deset tun. Stanovili jsme si v roce 2019, že budeme udržovat úroveň plus minus na úrovni, kterou jsme tehdy dosáhli, čili někde mezi 8 a 10 tunami, a budeme ji doplňovat v závislosti na tom, kolik zlata potřebujeme využít na ražbu pamětních zlatých mincí, tak abychom udržovali zhruba tuto úroveň,“ uvedl Rusnok.  Podle sdělení ekonomických zpravodajů z portálu Novinky.cz pak už dříve guvernér pan Rusnok deníku Právo sdělil, že ČNB zlato nepovažuje za praktický nástroj pro držení rezerv centrální banky. „Zlato vám nic nevynáší, nemá úrok, jsou s ním ohromné transakční náklady,“ shrnul už loni guvernér.

Nicméně podle některých finančních stratégů a analytiků komoditního trhu je pohled na věc od pana guvernér trochu odlišný a to zejména z pohledu velkých světových centrálních bank, kdy tito odborníci uvádějí : „Hlavní výhodou zlata je jeho vysoká likvidita, zároveň si ale dlouhodobě uchovává svoji hodnotu. Toto pak vysvětluje růst poptávky zlata ze strany centrálních bank, protože zlato naplňuje jejich základní cíle, a to je bezpečnost, likviditu a návratnost,“ Centrální banky mohou také se zlatem aktivně obchodovat tak, aby generovalo další výnosy. Banky zlaté rezervy půjčují nebo vyměňují za americké dolary (USD) neboť právě USD je hlavní komoditní měnou, uvádějí tito odborníci. Dále pak poukazují na fakt, že ČNB přistoupila k nákupu zlata v době, kdy jeho cena na světovém komoditním trhu vzrostla. Podle těchto odborníků k realizaci nákupu zlata ze strany ČNB údajně došlo v okamžiku, kdy cena zlata převyšovala hodnotu 1.800 USD za trojskou unci.

Aktuálně se cena zlata pohybovala během evropského úterního rána dne 27.7.2021, zhruba v čase 7:44 CET v rámci obchodů komoditní burzy COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.794,80 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,24 % ceny. Nicméně popularita zlata stále roste, protože se mu nejvíce daří v období nestability, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank. Zásoby zlata jsou omezené a do hry vstupuje v mnoha zemích i aktivní politika ochrany životního prostředí, která omezuje otevírání nových dolů. Proto se zlato musí dolovat ze stále větších hloubek, což přináší vyšší nároky na technologie a náklady na těžbu rostou a tím je dán i předpoklad růstu ceny zlata na komoditním trhu. V roce 2019 se 73 procent veškerého vyrobeného zlata získalo těžbou ve zlatých dolech, zbylých 27 procent připadlo na recyklované zlato, aktuálně se snížila těžba, avšak recyklace výrazněji nenarostla.