Ztráty investorů držící investiční zlato se snížily

Pátek 1. září

1916

Poslední vývoj obchodů s investičním zlatem na komoditním trhu ukázal, s ohledem na současná ekonomická data jako je stav inflace v USA spolu s údaji o stavu trhu práce ve Spojených státech, že další zvyšování úrokových sazeb v USA ze strany centrální banky Federal Reserve System (FED) není zcela jisté. Investoři tak prozatím pozastavili svůj názor ohledně silného přesvědčení, že dojde k dalšímu zvyšování bankovních sazeb. Tento názor byl totiž silně podložen projevem šéfa FEDu panem Jerome Powellem, který pronesl minulý pátek dne 25.8.2023 na tradičním ekonomickém sympóziu v Jackson Hole.

Ovšem dle sdělení ekonomických zpravodajů tento projev předsedy Federálního rezervního systému (FED-Federal Reserve System) pana Jerome Powella, coby šéfa centrální banky USA byl učiněn ještě před zveřejněním těchto makroekonomických dat, které ukázaly, že ekonomika Spojených států nevykazuje žádné silné negativní jevy a i když reportované údaje v některých ukazatelích indikují hodnoty v poklesu a inflaci v mírném nárůstu, tak nesignalizují žádný akutní potencionální problém, který by výrazně zhoršil stav hospodářství Spojených států amerických při zachování stávající úrovně úrokových sazeb v USA. Právě cena investičního zlata je velmi citlivá na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), coby hlavní světové měny komoditních trhů a při vysokých úrokových sazbách pak směnná hodnota USD vzrůstá, což činní zlato méně atraktivní a jeho cena klesá. Držení zlata jako přímého investičního nástroje nenese žádný výnos a jeho schopnost je tak udržovat finanční hodnotu či přinášet potencionální zisk svým investorům pouze růstem své ceny na komoditním trhu.

Tento týden, který je v kalendáři letošního roku 2023 označován jako 35.v pořadí přinesl komoditním trhům a obzvláště pak obchodům se zlatem celo řadu makro ekonomických údajů, které tak ovlivnili cenový vývoj investičního zlata, a to právě s ohledem na další možný vývoj ohledně úrokových sazeb v USA. Jedním z těchto důležitých ba až klíčových údajů byl stav inflace v USA, která oproti předchozímu měsíci se v srpnu letošního roku 2023 zvýšila o + 0,2 % svého předchozího objemu a dosáhla tak na hodnotu ve výši 3,2 procenta meziročně. Další údaje vyplývající z cenového index výdajů na osobní spotřebu (PCE) za minulý měsíc vzrostl o 0,2 %, což odpovídá červnovému zisku. Nicméně klíčovým údajem bude stav trhu práce v USA, který podle předběžných odhadů v srpnu zaznamenal pokles nových pracovních míst mimo zemědělství. Administrativa vedení Spojených států prostřednictvím ministerstva práce tyto údaje zveřejní již dnes během pátečního evropského odpoledne 1.září letošního roku 2023. Odhady udávají počet nových míst zhruba ve výši 170.000, avšak predikce byly nastaveny na objem minimálně 200.000 nových pracovních míst.

Tyto údaje již zveřejněné a predikce ohledně stavu trhu práce v USA tak přiměl analytiky a zejména finanční stratégy investičních bank a makléřských společností k tomu, že centrální bankéři USA odloží zvyšování úrokových sazeb v rámci zasedání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System). S ohledem na tuto situaci se pak investiční zlato obchodovalo v průběhu pátečního evropského rána dne 1.9.2023, zhruba v čase 4:52 CET na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.96680 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o+0,05 % své předchozí ceny. Dosaženo této ceny zlata bylo za situace, kdy směnná hodnota USD udržovala technický nárůst o 0,01 % bodové hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uváděném dni a čase tak byla indexová hodnota DXY ve výši 103,64 USD bodů a globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru vykazoval vzájemný směnný kurz na hodnotě ve výši 1,084 USD za EUR s dosavadní denním posílením EUR o + 0,01 % kurzu vůči USD.